Dzisiaj będziesz mógł zrobić zakupy, jednak nie we wszystkich miejscach. Ważne informacje dla klientów
Niedziela wyborcza, lecz nie handlowa
W niedzielę (12.07), w dniu II tury wyborów prezydenckich 2020, nie zrobimy zakupów w większości sklepów. Otwarte mogą być tylko te placówki, których właściciel sam stanie za ladą sklepową. To oznacza wyłączenie z użytku większości wielkopowierzchniowych sklepów wielobranżowych, takich jak popularne sklepy sieci Biedronka czy Lidl. Otwarte będą za to działające na zasadzie franczyzy Żabki oraz apteki czy stacje benzynowe. Ustawa ograniczająca handel w niedziele przewiduje szereg dalszych wyjątków od zakazu. Otwarte mogą być również lokale gastronomiczne, kwiaciarnie, zakłady lecznicze dla zwierząt, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, hotele czy poczta.
Niedziele handlowe w 2020 roku
Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie roku 2018. "Zgodnie z nią w 2018 r. w każdym miesiącu, handlowe będą po dwie niedziele, w 2019 r. - po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie można w 4 niedziele w roku. Od 1 marca 2018 r. handlowe będą także dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą" - czytamy na stronie ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Zakaz handlu w niedziele ma doprowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, umożliwiając obywatelom spędzenie większej ilości czasu wspólnie z rodziną i odciążając przede wszystkim kobiety, na które oprócz obowiązków zawodowych spada zwykle także większa część odpowiedzialności związanej z opieką nad dziećmi.
Na roku 2020 przewidziano siedem niedziel handlowych, w tym jedną przed Wielkanocą i dwie przed Bożym Narodzeniem. Na kolejną niedzielę handlową musimy poczekać aż do 30 sierpnia. Potem czekają nas trzy miesiące bez choćby jednej niedzieli handlowej. Dopiero pod koniec roku, przez dwie niedziele przed świętami, znowu będziemy mieli możliwość zrobić zakupy w tym dniu.