Kto liczył na zniesienie zakazu handlu w niedzielę, może być mocno rozczarowany. W ramach dyskusji dotyczącej otwarcia sklepów w dwie niedziele w miesiącu, padła propozycja… zamknięcia ich również w soboty. Pomysł, o dziwo, może zdobyć większe poparcie od zmian ws. niedziel handlowych. A jeśli wejdzie w życie — kiedy nie zrobimy zakupów?
Czy 25 sierpnia to niedziela handlowa? Czy w ten weekend sklepy będą zamknięte? Po licznych zawirowaniach z czerwca nic dziwnego, że wiele osób znowu zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta. Które sklepy będą otwarte w tą niedzielę?
Czy w tym tygodniu jest niedziela handlowa? Być może już wkrótce będziemy sobie zadawać to pytanie znacznie rzadziej. Kiedy w życie wejdzie nowa ustawa w sprawie zakazu handlu? Wiemy, kiedy Polacy będą mogli zrobić niedzielne zakupy również w Lidlu i Biedronce.
Co dalej z zakazem handlu w niedzielę? Niedługo może dojść do sporych zmian. Polacy wciąż pytają o niedziele handlowe, a zdania nadal pozostają podzielone. Tym razem głos w tej sprawie zabrali również kasjerzy i inni pracownicy sklepów. Sklepy otwarte w niedzielę wrócą? Postawiono jeden warunek.
Czy 28 kwietnia to niedziela handlowa? W kalendarzu na 2024 r. Mamy tylko siedem niedziel, gdy nie obowiązuje zakaz handlu. Daty wyznaczone zostały nieprzypadkowo. Warto wiedzieć, czy w najbliższą niedzielę będzie możliwe zrobienie zakupów, gdyż w majówkę sklepy będą zamknięte.
Jeszcze niedawno ponad połowa Polaków chciała zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Sondaż UCE Research i Grupy Offerista pokazuje, ilu z nas nie przeszkadza już brak możliwości zakupów w niedzielę. Co na to rząd? Czy powinniśmy spodziewać się kolejnych zmian?
Obietnica przywrócenia niedziel handlowych pojawiła się jeszcze przed ostatnimi wyborami. Murem za tą propozycją stanęły Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska. Teraz usunięcie zakazu handlu stanęło pod znakiem zapytania. Wiele osób zamierza protestować.
Omijanie zakazu handlu w niedziele przez niektórych sprzedawców jest sprawą bardzo sporną. Teraz jednego z ukaranych grzywną sprzedawców wziął w obronę Rzecznik Praw Obywatelskich; w tym konkretnym przypadku chodziło o punkt biblioteczno-czytelniczy w placówce handlowej.
Niedzielny handel w grudniu był w ciągu ostatnich tygodni jednym z przewodnich tematów w polskiej polityce. Wszystko dlatego, że początkowo sklepy miały być otwarte w Wigilię. Jednak po zmianie przepisów przeniesiono możliwość zrobienia zakupów na 10 i 17 grudnia.
W Wigilię sklepy będą zamknięte. Zakaz handlu z racji niedzieli niehandlowej nie obejmuje jednak wszystkich placówek. Będą miejsca, gdzie kasjerzy pojawią się w pracy i będą czekać na klientów. Gdzie zrobisz zakupy 24 grudnia?
Zakres obowiązującego obecnie zakazu handlu w niedziele najwyraźniej jest niewystarczający dla “Solidarności”. Związkowcy uważają, że regulacje powinny być rozszerzone na jeden konkretny sektor, który dotąd nie był nimi objęty.
Kilka dni po wyborach politycy opozycji chętnie komentują plany realizacji konkretnych obietnic. W sprawie likwidacji zakazu handlu w niedzielę głos zabrała wiceszefowa Platformy Obywatelskiej. Teraz wypowiedziały się podmioty, których ta sprawa bezpośrednio dotyczy - duże sieci handlowe.
Kilka dni po wyborach pojawia się coraz więcej deklaracji polityków w kontekście złożonych obietnic. Głos zabrała również Małgorzata Kidawa-Błońska - tym razem w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Nie pozostawiła jednocześnie żadnych wątpliwości.
Zakaz handlu w niedzielę napędza wiele kontrowersji. Niektóre z nich miały swoją kontynuację w sądach. Właśnie zapadł przełomowy wyrok w jednej z nich, który spowoduje zamknięcie jednego z ważniejszych udogodnień dla przedsiębiorców.
W trwającej kampanii wyborczej wielokrotnie już poruszano kwestię niedziel handlowych. Po pomysłach opozycji dotyczących zniesienia zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia, jeden z ministrów zapowiedział bardzo ważną zmianę w tejże sprawie.
Trwający sezon wyborczy sprawia, że partie polityczne wychodzą z wieloma pomysłami. Jedne są lepsze, inne są gorsze i niepopularne. Tym razem jednak partie opozycyjne zapowiedziały, że wprowadzą całkowitą rewolucję w kontekście zakazu handlu w niedzielę.
Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku i wzbudził spore kontrowersje wśród Polaków. Tuż przed wyborami pojawia się coraz więcej głosów krytycznych wobec pomysłu PiS, który w założeniu miał pomóc małym sklepom, a w praktyce nie do końca spełnił pokładane w nim nadzieje. Trzecia Droga wskazała, że chce przywrócenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Z kolei Koalicja Obywatelska idzie o krok dalej i proponuje całkowite zniesienie zakazu handlu, ale pod pewnymi warunkami.
Obowiązujący od kilku lat zakaz handlu w niedzielę stał się przykładem tego, jak Polacy kombinują aby ominąć zasady bez ich łamania. Tymczasem kolejnej już sieci handlowej udało się przechytrzyć system i otworzyć placówkę w niedziele niehandlowe.
Sprawa zakazu handlu w niedziele w Polsce jest wysoce kontrowersyjna. Niektóre małe sieci sklepów, jak np. Żabka, wykorzystywały możliwości prawne aby być otwartymi w ostatni dzień tygodnia. Teraz okazuje się, że i Biedronka znalazła wytrych pozwalający na ominięcie zakazu.
Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia 2018 r.) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 r. już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca (za wyjątkiem dwóch niedziel poprzedzających Boże Narodzenie).W tym roku zakaz handlu obejmuje niemal wszystkie niedziele w roku. Wśród nich nie znalazła się najbliższa niedziela, co oznacza, że 23 lutego będziemy mogli zrobić zakupy jedynie w tych placówkach, w których za ladą stanie ich właściciel.Najbliższa niedziela handlowa przypadnie dopiero 5 kwietnia, czyli na tydzień przed Wielkanocą. Kolejne niedziele w których będziemy mogli w tym roku zrobić zakupy przypadną na ostatnie niedziele kwietnia, czerwca, sierpnia, a także dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
13 lutego to kolejna niedziela z zakazem handlu. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy prowadzą kontrole otwartych sklepów pod kątem ewentualnego łamania przepisów ustawy. Za nieprzestrzeganie regulacji grozi kara w wysokości nawet 100 tysięcy złotych. Sklepy skrupulatnie omijają zakaz handlu i otwierają się na przykład jako czytelnie czy też dworce autobusowe. – Podjęliśmy tę decyzję po doniesieniach medialnych oraz wsłuchując się w głosy naszych partnerów społecznych – poinformowała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, cytowana przez portalspozywczy.pl. – Apeluję do przedsiębiorców – mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy – aby rozważyli podjęte decyzje biznesowe pod kątem obowiązujących przepisów i nie prowadzili działalności pozorowanej. A jeżeli mają wątpliwości, zachęcam do skontaktowania się z Państwową Inspekcją Pracy. My podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.Istnieje możliwość zakwalifikowania otwarcia sklepu w niedzielę niehandlową jako wykroczenie, a wtedy kary finansowe wynoszą nawet 100 tysięcy złotych. W uzasadnionych przypadkach można też zakwalifikować ten czyn jako przestępstwo naruszające prawa pracownicze.
Sklepy Lidl Polska dołączą do Punktów Obsługi Paczek DHL. Oznacza to, że niemiecki dyskont otworzy w niedziele niehandlowe w sumie 787 placówek.Portal wiadomoscihandlowe.pl podał, że zakończył się proces uruchamiania POP-ów we wszystkich 787 sklepach sieci Lidl Polska. Umowa podpisana w sierpniu br. zakładała stopniowe przyłączanie po 100 sklepów tygodniowo. Proces ten zakończył się, a firma kurierska DHL niedługo ma wystartować z kampanią informacyjną dla klientów.Nie tylko Lidl powiązał się firmą kurierską DHL, ta uruchomiła swoje POP-y w takich sieciach handlowych takich jak Żabka, ABC, Biedronka, Kaufland, Stokrotka, ale także w salonach prasowych Inmedio i na stacjach benzynowych Shell oraz Moya.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy mającą uszczelnić dotychczasowe zasady zakazu handlu w niedziele. Ma ona pozwolić na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.Rząd zdecydował, że należy jeszcze bardziej uszczelnić przepisy. W poniedziałek 18 października Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia."Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta" - czytamy w komunikacie.Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Istnieje również katalog 32 wyjątków. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.
Auchan wprowadza usługi kurierskie, aby móc otworzyć się w niedziele. Francuski gigant handlowy zapowiada, że jeszcze we wrześniu w sklepach będzie można zrobić zakupy. W oficjalnym komunikacie Auchan zapowiedział, że już pod koniec września wprowadzi w wybranych sklepach usługi kurierskie. Sieć zadeklarowała usługi kurierskie, choć nie ma jeszcze podpisanej umowy z żadnym operatorem. Po jego wybraniu decyzja zostanie ogłoszona publicznie.
Sejm postanowił uszczelnić zasady funkcjonowania sklepów w niedziele. Zakaz handlu w niedzielę będzie teraz dużo bardziej restrykcyjny. Teraz w niedzielę mogą być otwarte placówki, które świadczą usługi pocztowe. Sejm nie zmienił tej zasady, jednak zadecydował o przyjęciu nowelizacji ustawy. W jej myśl w niedzielę otwarte pozostaną jedynie sklepy, których usługi pocztowe stanowią 50 proc. dochodów. Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta z 2018 r. z poprawkami została poparta przez 272 posłów, przeciw było 135, a 37 osób wstrzymało się od głosu.
W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę jest zgodna z konstytucją. Do wyroku TK w tej sprawie odniosło się w komentarzu dla naszego portalu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Z tego artykułu dowiesz się:TK orzekł, że zakaz handlu w niedzielę jest zgodny z konstytucjąCo na to rządCzy będzie zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę
Rośnie grupa Polaków sprzeciwiających się zakazowi handlu w niedzielę. Z sondażu CBRE do którego dotarła "Rzeczpospolita" wynika, że aż 55 proc. Polaków uważa, iż obowiązująca od trzech lat regulacja powinna zostać zniesiona. To o 4 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Tymczasem planowane są rozwiązania zaostrzające zakaz niedzielnego handlu.Z tego artykułu dowiesz się:55 proc. Polaków sprzeciwia się zakazowi handlu w niedzielęIlu respondentów opowiada się za utrzymaniem regulacjiCzy rząd zaostrzy niedzielny zakaz handlu
Jeszcze w tym miesiącu Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Czy po trzech latach sklepy znów będą otwarte w ostatnim dniu tygodnia?Z tego artykułu dowiesz się: TK wyda niebawem wyrok ws. ustawy o zakazie handlu w niedzielęCzy sklepy ponownie będą otwarte w niedzielęCzy rząd planuje uszczelnienie ustawy ws. zakazu handlu