BiznesINFO.pl
Niedziela handlowa w 2021 r.

Pexels/Jack Sparrow

Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy będą otwarte?

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa

  • Jaki jest harmonogram zakazu handlu w 2021 r.

  • Gdzie można dziś zrobić zakupy

Niedziela handlowa 2021. Siedem okazji na zakupy

Niedziela handlowa to pojęcie, które wkroczyło do polskiego systemu prawnego w 2018 r. Na początku zakupy można było kompletować w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Już w 2019 r. władza postanowiła zaostrzyć zakaz handlu i zezwoliła na wizyty w większych sklepach tylko w ostatnią niedzielę miesiąca.

W 2020 r. wyznaczono tylko siedem niedziel handlowych. Z uwagi na pandemię rząd zdecydował się na wprowadzenie jednego dodatkowego dnia na zakupy w niedzielę 6 grudnia, aby rozładować przedświąteczne tłumy i wesprzeć przedsiębiorców, uskarżających się na straty z powodu drugiej fali koronawirusa.

W tym roku niedziela handlowa wypada równie rzadko. Szansę na zakupy ostatniego dnia tygodnia klienci mają w sumie siedem razy. Najbliższa niedziela handlowa wypada dopiero 28 marca - tuż przed Wielkanocą.

Pozostałe niedziele handlowe wyznaczono na:

  • 25 kwietnia - przed majówką,

  • 27 czerwca - przed rozpoczęciem przerwy wakacyjnej,

  • 29 sierpnia - przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego,

  • 12 grudnia,

  • 19 grudnia - przed świętami Bożego Narodzenia.

Za złamanie zakazu handlu grożą poważne konsekwencje finansowe, a nawet prawne. W pierwszej kolejności właściciel naraża się na karę od 1 tys. do 100 tys. zł. Przy notorycznym łamaniu zapisów ustawy może spotkać go nawet kara ograniczenia wolności.

Niedziela 28 lutego. Gdzie można zrobić zakupy?

Harmonogram zakazu handlu wskazuje, że w ostatnią niedzielę lutego klienci nie będą mogli udać się do supermarketów, hipermarketów czy dyskontów. Choć najbliższa niedziela handlowa przypada dopiero za miesiąc to również dzisiaj część placówek handlowych będzie prowadziła regularną sprzedaż.

Wszystko dzięki wyjątkom, które wprowadziła ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Portal bankier.pl podaje, że dokument przewiduje łącznie 32 ustępstwa.

Zakaz handlu nie obejmuje m.in. cukierni, lodziarni, kwiaciarni, sklepów z prasą i stacji benzynowych. Otwarte będą także kawiarnie, choć w dobie panującej pandemii mogą oferować wyłącznie produkty na wynos bądź dowóz.

Co więcej, spod zakazu handlu wyjęte są także sklepy, w których za ladą stanie ich właściciel. Istnieje zatem duża szansa, że mały osiedlowy sklep będzie otwarty mimo że niedziela handlowa wypada pod koniec marca.

Na sprzedaż mimo zakazu handlu mogą pozwolić sobie także sklepy działające na zasadzie franczyzy np. Żabka. Większość z nich posiada bowiem status placówki pocztowej, a tego typu instytucje są ujęte w katalogu podmiotów, których niedzielny zakaz handlu nie dotyczy.

Warto jednak wcześniej sprawdzić szczegóły działania sklepu, ponieważ ostatniego dnia tygodnia część właścicieli decyduje się na zmianę godzin otwarcia. W dalszym ciągu obowiązuje także nakaz zasłaniania nosa i ust we wszystkich placówkach handlowych. Od soboty 27 lutego rząd doprecyzował zasady i wykluczył możliwość stosowania przyłbic i chust. Jednym dozwolonym środkiem ochronnym są maseczki - zarówno chirurgiczne, jak i materiałowe.

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Klimat Swiat Bozego Narodzenia w stolicy w czasie pandemii koronawirusa

Handel

Przedświąteczna niedziela handlowa odwołana. Wszystko przez lockdown

Czytaj więcej >
Lidl, Biedronka, Auchan

Handel

Lidl, Biedronka, a może coś innego? Znamy już najtańszy sklep w Polsce

Czytaj więcej >
Maseczki w Lidlu

Handel

Maseczki rozdają za darmo na zakupach. Lidl rusza z wielką akcją

Czytaj więcej >
Carrefour planuje wprowadzić testy na przeciwciała

Handel

Carrefour rzuca wyzwanie Biedronce. Francuska sieciówka też chce sprzedawać testy

Czytaj więcej >
Biedronka przedmiotem apelu ministra. Chodzi o testy na koronawirusa

Handel

Minister zdrowia apeluje do klientów Biedronki. Chodzi o testy

Czytaj więcej >
Lidl i "afera bannerowa". Deli2.pl przyznało się do akcji.

Handel

Lidl zaatakowany bez pardonu przez sklep internetowy. Deli2.pl przyznało się do instalacji billboardu

Czytaj więcej >