BiznesINFO.pl Twój portfel Niemcy nie opodatkują emerytur dla Polaków
Biznesinfo.pl

Niemcy nie opodatkują emerytur dla Polaków

5 czerwca 2019
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie świadczenie wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, wtedy to podatek zostanie przez Niemców naliczony.

Podatek od niemieckiej emerytury 

Portal gazetaprawna.pl opisała przypadek emeryta, który jest posiadaczem podwójnego obywatelstwa, polskiego i niemieckiego. Przed przejściem na emeryturę pracował on 19 lat za Odrą i kilka lat w kraju. Na emeryturę wrócił z Niemiec do Polski, gdzie ZUS przyznał mu świadczenie proporcjonalne do lat, które miał okazję przepracować na terenie Polski.

Z racji długiego okresu pracy w Niemczech wystąpił także do niemieckiego odpowiednika ZUS-u, gdzie jego wniosek został rozpatrzony pozytywnie i emeryt otrzymał świadczenie również z Niemiec, ale nie było ono opodatkowane. Podatnik zastanawiał się więc czy nie powinien zgłosić faktyu otrzymywania emerytury zza zachodniej granicy w zeznaniu podatkowym.

Czy emeryturę z Niemiec należy wykazywać w zeznaniu podatkowym? 

Tutaj na pomoc podatnikom wychodzą przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które wyłączają zapis zawarty w ustawie o PIT mówiący o konieczności wpisywania w zeznaniu zagranicznych dochodów. Zgodnie z ogólną zasadą, podatnicy mieszkający na terenie Polski odprowadzają tu podatek od wszystkich zarobków, co oznacza także podatek od sum jakie otrzymują zza granicy. Problem jest wtedy, gdy podatnikowi grozi podwójne opodatkowanie.

Jak to wygląda w przypadku Polski i Niemiec? 

Kwestię opodatkowania określa tutaj indywidualna umowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. Dokładnie chodzi o art. 18 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14 maja 2003 r. W artykule tym mowa właśnie m.in. o emeryturach i rentach jakie mieszkający na terenie Polski otrzymują z krajów ościennych. Porozumienie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania obowiązuje więc między Polską a Niemcami od 2003 r.

Świadczenia otrzymywane z Niemiec, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają co do zasady opodatkowaniu tylko w Polsce. Wyjątek dotyczy jednak sytuacji, gdy świadczenia są wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych - można przeczytać w interperalcji, co publikuje portal gazetaprawna.pl.

Najważniejsze, że świadczenia emerytalnego otrzymywanego z Niemiec nie musimy ujmowac w zezaniu podatkowym.

undefinedundefined

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat