BiznesINFO.pl Handel Niemcy przyjeżdżają do Polski po złoto. Zachęca ich niski kurs złotego
domena publiczna

Niemcy przyjeżdżają do Polski po złoto. Zachęca ich niski kurs złotego

29 lipca 2022
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Złoto sprzedawane przez Mennice Skarbową cieszy się coraz większym zainteresowaniem Niemców. Zachodni sąsiedzi wybierają polskie złoto z powodu słabego kursu złotego w stosunku do euro, ale także mniej restrykcyjnej polityki Polski względem przewożenia drogocennego pierwiastka.

Niemiecka gospodarka funkcjonuje w coraz większym zagrożeniu recesji, którą może wywołać brak rosyjskich surowców, od których Berlin uzależniony jest wyjątkowo mocno. Niepewność sprzyja szukaniu pewnych inwestycji, za którą powszechnie uważane jest złoto. Niemcy, podobnie z resztą jak Polacy, coraz częściej decydują się więc na jego zakup.

Złoto z Polski kupowane przez Niemców

O coraz większym zainteresowaniu produktami Mennicy Skarbowej przez Niemców pisze w piątek money.pl. Sąsiedzi zza Odry coraz częściej przyjeżdżają do oddziałów Mennicy Skarbowej w zachodniej Polsce oraz w Warszawie, aby kupić produkty ze złota. Największym zainteresowaniem cieszą się monety.

Do zaopatrywania się w złoto w Polsce skłania Niemców nie tylko niepewna sytuacja gospodarcza w kraju, ale również osłabienie złotówki w stosunku do euro oraz mniejsze niż w Niemczech restrykcje dla kupujących.

Niemcy muszą zgłaszać do urzędu każdy zakup złota, którego wartość przekracza 2 tys. euro. W Polsce anonimowo zakupić można złoto za równowartość 15 tys. euro , co jest dość sporą różnicą i zachęca klientów indywidualnych do poszukiwania drogocennego kruszcu w Polsce.

Dzięki niskiemu kursowi złotego Niemcy mogą później sprzedać złoto z Polski w swoim kraju z dużą przebitką cenową, stąd ich zwiększone zainteresowanie.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat