BiznesINFO.pl Polska i Świat Niemieckie media ostro o sądownictwie w Polsce
PEXELS

Niemieckie media ostro o sądownictwie w Polsce

7 października 2021
Autor tekstu: Joanna Leja

Polskie sądownictwo trafiło na tapet niemieckich mediów, po tym jak TSUE wskazał liczne zastrzeżenia wobec niezawisłości nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w środę (06.10.2021), że przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub do innego wydziału tego samego sądu może naruszać zasadę nieusuwalności i niezawisłości sędziów.

Sprawa dotyczy przeniesienia sędziego Żurka z wydziału II cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie, w którym dotąd orzekał, do innego wydziału. Sędzia odwołał się od tej decyzji do Krajowej Rady Sądownictwa, ale ta umorzyła postępowanie. Żurek zaskarżył więc uchwałę KRS do Sądu Najwyższego i zawnioskował, żeby ze sprawy wyłączeni zostali wszyscy sędziowie z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN (utworzonej dzięki reformom prezydenta Dudy). Sytuacja miała miejsce w w 2018 roku.

Niemieckie media komentują sądownictwo w Polsce

Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” opisał w czwartek (07.10.2021) kolejną odsłonę „konfliktu o demontaż państwa prawa w Polsce”.

–Trybunał Sprawiedliwości UE upoważnił jeszcze niezawisłych sędziów w Polsce do stwierdzenia, że będąca pod polityczną kontrolą Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego jest nielegalna i do nieuznawania jej dotychczasowych decyzji – komentuje dziennikarz „SZ” Florian Hassel wyrok Trybunału w Luksemburgu w sprawie sędziego Waldemara Żurka. Lewicowy berliński dziennik „Die Tageszeitung” (TAZ) odnotował, że Polska znów przegrała przed TSUE, który zakwestionował kolejną część reformy sądownictwa. – Także utworzona przy Sądzie Najwyższym Izba Kontroli jest obsadzona niezgodnie z prawem. W lipcu TSUE uznał już, że wybór składu tak samo kontrowersyjnej Izby Dyscyplinarnej odbył się z naruszeniem prawa UE – opisano w „Die Tageszeitung”.

Wotum nieufności dla „nowych sędziów”

Najnowszy wyrok TSUE to wotum nieufności wobec wszystkich „nowych sędziów” zaproponowanych od 2015 roku przez Krajową rade Sądownictwa. Berliński dziennik zauważa, że wykonanie tego orzeczenia zależy od Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

– TSUE nie ograniczył się jednak do abstrakcyjnych kryteriów, ale wypowiedział się konkretnie o sytuacji w Polsce. Izba Cywilna nie może odejść od tej oceny, a uczyni to tylko, jeżeli w międzyczasie „nowi sędziowie” będą mieli w niej większość” – „Die Tageszeitung”. O najnowszym wyroku TSUE w sprawie reformy sądownictwa w Polsce napisał też krótko „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak ocenia, unijny Trybunał „po raz kolejny podał w wątpliwość niezawisłość polskiego sądownictwa”.

Obserwuj nas w
autor
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat