Niepokojące doniesienia tuż przed Dniem Dziecka. Rodzice muszą uważać
Niepokojące informacje tuż przed Dniem Dziecka. Kontrola zabawek i pluszaków ujawniła szereg nieprawidłowości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przedstawił dokument, który pokazuje, że rodzice nie zawsze mogą ufać temu, co napisane jest na opakowaniu prezentu dla dziecka. - Więcej niż 1/3 miała nieprawidłowości formalne lub konstrukcyjne - wyjaśnia UOKiK w specjalnym komunikacie.
Tuż przed Dniem Dziecka UOKiK ostrzega przed zabawkami
Dzień Dziecka wypada 1 czerwca i rodzice już zaczęli zastanawiać się nad prezentami dla swoich pociech. Okazuje się jednak, że mogą nieświadomie narazić je na niebezpieczeństwo. Dowodzą tego wyniki kontroli przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
ZOBACZ: Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu
Inspekcja Handlowa sprawdziła zabawki dostępne w sklepach. Kontrole przeprowadzone zostały w Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Warszawie oraz Wrocławiu. Inspektorzy przyjrzeli się 30 modelom zabawek. Sprawdzali oznakowanie oraz kwestie związane z palnością.
Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturęSzereg nieprawidłowości w zabawkach
Pod lupę kontrolerów trafiły piłki, miękkie lalki, a nawet maski i dziecięce kostiumy. Na 30 skontrolowanych zabawek aż w sześciu stwierdzono nieprawidłowości. Brakowało kluczowych informacji, które z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka są istotne.
W 2 przypadkach - brak wymaganych ostrzeżeń, m.in. “trzymać z dala od ognia”. Efekt: Konsument nie ma odpowiedniej informacji o ryzyku związanym z użyciem zabawki i może nie być w stanie właściwie mu zapobiec - czytamy w specjalnym dokumencie.
Co więcej, UOKiK wyjaśnił, że sprawdzano nie tylko palność zabawki, ale także trwałość szwów i dostęp do wypełnienia. Kontrolerzy chcieli sprawdzić, czy dziecko jest właściwie chronione przed połknięciem małych elementów i fragmentów zabawki.
UOKiK apeluje o sprawdzanie zabawek przed zakupem
Wyłącznie pod kątek niezgodności formalnych zakwestionowaliśmy 4 modele zabawek. W 2 zabawkach odnotowaliśmy zarówno niezgodności formalne, jak i niezgodności w zakresie konstrukcji. Wyłącznie niezgodności konstrukcyjne stwierdziliśmy w 4 zabawkach - wyjaśnia UOKiK.
W komunikacie poinformowano, że w przypadku 6 zabawek nie jest wykluczone nałożenie kar w związku z możliwym postępowaniem administracyjnym. UOKiK apeluje do rodziców i opiekunów dzieci. Sprzedaż zabawek rośnie lawinowo tuż przed Dniem Dziecka i warto pamiętać o 5 zasadach związanych z weryfikacją.
Przed zakupem zabawki należy sprawdzić, czy przedmiot ma dokumentację techniczną. Dodatkowo przy zabawce powinny znajdować się prawidłowo sporządzona deklaracja zgodności oraz instrukcja w języku polskim. Co więcej, na opakowaniu należy szukać oznakowania CE oraz wymaganych ostrzeżeń. Tylko za brak oznakowania CE UOKiK może nałożyć karę wynoszącą nawet 20 tysięcy złotych.
Źródło: uokik