BiznesINFO.pl Energetyka Niespodziewana pozycja Polski spośród krajów z najniższym wzrostem cen energii
Domena publiczna

Niespodziewana pozycja Polski spośród krajów z najniższym wzrostem cen energii

23 listopada 2022
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Średnie ceny energii w Europie wzrosły o co najmniej 45 proc. Kraje kontynentu na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wydały już 675 miliardów euro. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, najniższy wzrost cen energii odnotowały Węgry, Rumunia i Polska. W naszym kraju ceny gazu były niższe o 40 proc. od zakładanych.

Dla porównania, w Niemczech (gdzie wydano 264 miliardy euro na walkę z kryzysem) gaz podrożał o 195 proc . W kontekście prądu nie jest lepiej - nad Łabą ceny poszły w górę o 40 proc.

Największe podwyżki w Beneluxie i Austrii

Nie są to jednak rekordy. Największe podwyżki cen energii miały miejsce w krajach “starej Unii”, czyli m.in. w Beneluxie czy Austrii. Tam ceny wręcz poszybowały w górę, i wynoszą dwa razy więcej niż w zeszłym roku .

Co spowodowało takie podwyżki? Według PIE przyczyną było uzależnienie Europy Zachodniej od rosyjskiego gazu , z którego również pochodziła energia elektryczna.

Najniższy wzrost cen energii odnotowały Węgry, Rumunia i Polska. W naszym kraju ceny gazu były niższe o 40 proc. od zakładanych .

Polityka dochodowa lepiej walczy z kryzysem

Zdecydowana większość państw unijnych obniżyła podatki lub VAT na energię. Z drugiej strony jednak t ylko cztery kraje (Hiszpania, Francja, Malta i Portugalia) wprowadziły regulację cen hurtowych .

Zdaniem Macieja Miniszewskiego z Instytutu, w obszarze narzędzi fiskalnych używanych do walki z kryzysem większą skuteczność ma polityka dochodowa . Nie spowalnia ona transformacji energetycznej i wspomaga biedniejszych klientów.

Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat