BiznesINFO.pl
Niewypłacalność rośnie. Przedsiębiorstwa w Polsce padają jak muchy.

pixabay, StockSnap

Niewypłacalność niepokojąco rośnie. Żadna branża się jej nie oparła

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Niewypłacalność w Polsce w skali rok do roku wzrosła o ponad 100 proc. Coface alarmuje o poziomie niewypłacalności w Polsce i przestrzega, że programy pomocowe nie będą trwały wiecznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób wzrosła niewypłacalność w Polsce

  • Jakie są tego przyczyny

  • Które sektory gospodarki mają największe problemy

Niewypłacalność w Polsce rośnie

Pandemia koronawirusa odcisnęła ogromne piętno na wszystkich aspektach życia Polaków. Z ogromnymi bolączkami muszą borykać się przedsiębiorcy, bowiem jak pokazuje najnowsze zestawienie Coface, niewypłacalność w Polsce rośnie.

Z badania, na które powołuje się Business Insider, wynika, że poziom niewypłacalności w Polsce wzrósł o 122 proc. w I kwartale 2021 r. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ogromną niewypłacalność odnotowało kilka branż.

Niewypłacalność w transporcie wzrosła o 236 proc., natomiast w usługach o 220 proc. Ogromny wzrost odnotowano w handlu (135 proc.) oraz budownictwie (77 proc.). Ogromna niewypłacalność objęła rolnictwo, które zaliczyło wzrost o 150 proc.

[EMBED-11]

Eksperci wskazują, że pandemia COVID-19 i mocne restrykcje trwają w Polsce od marca 2020 r., ale co najważniejsze, ich piętno odciśnięte na gospodarce uwidacznia się dopiero po pewnym czasie. Jednocześnie główny ekonomista Coface w Europie Centralnej Grzegorz Sielewicz powiedział, że wpływ na ograniczenie skutków pandemii miały programy pomocowe wprowadzone przez rząd.

Niewypłacalność będzie rosła?

Niewypłacalność jest efektem wprowadzonych ustawą covidową uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu. Pozwoliły one na wdrożenie konkretnych działań mających na celu restrukturyzacji oraz niemożność wdrożenia egzekucji wobec dłużnika.

Najmocniej niewypłacalność dotknęła przedsiębiorców. Wysoki poziom utrzymały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze wszystkich spółek poradził sobie jedynie segment tych akcyjnych.

Wciąż z trudną sytuacją musi borykać się handel. Barbara Kamińska, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface, podkreśliła, że źródłem problemów sektora handlu może być przedłużanie kolejnych lockdownów oraz zmniejszenie konsumpcji.

Na niewypłacalność poszczególnych podmiotów składają się również inne czynniki. Zmniejszona konsumpcja to skutek bezrobocia, utraty pracy, czy powolne zanikanie pomocy od państwa.

Podobne artykuły

Biznes Info

Finanse

Rząd będzie sprzedawał obligacje. Tym razem dla klientów indywidualnych

Czytaj więcej >
NBP wprowadza nowy banknot. Ma się na nim znaleźć kobieta.

Finanse

NBP zapowiedziało nowy banknot. Wrażenie robi nie tylko nominał.

Czytaj więcej >
Banknot Lech Kaczyński fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Finanse

Banknot nie tylko z Lechem Kaczyńskim. Na kolejnym znaleźć ma się kobieta

Czytaj więcej >

Finanse

Veolia: innowacyjna i inteligentna transformacja energetyki

Czytaj więcej >

Finanse

Zarządzanie ryzykiem w handlu opartym na CFD - co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Czytaj więcej >
Otwarty Fundusz Emerytalny idzie do likwidacji. Środki trafią na indywidualne konta emerytalne

Finanse

Likwidacja OFE będzie sporo kosztować. Dla wielu z nas to straty nie do odrobienia

Czytaj więcej >