Nieznane fakty o emeryturach księży. Niektórzy dostają aż dwie wypłaty
Sprawy związane z majętnością osób duchownych od niepamiętnych czasów mocno absorbują społeczeństwo. Ludzi wyjątkowo interesuje to, ile zarabiają księża, a także na jak wysokie emerytury mogą liczyć w podeszłym wieku. Mało kto wie jednak, że sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, gdyż wiele zależy od indywidualnych czynników. Niemniej jednak, wielu kapłanom można pozazdrościć. Co miesiąc otrzymują oni bowiem nie jeden przelew, a dwa, co łącznie stanowi naprawdę solidny zastrzyk gotówki.
Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla księży
Finanse księży od zawsze budzą tak samo wielkie emocje. Wiele osób oburza się, że kapłani żyją ponad stan, bazując na przykładach niektórych najwyższych hierarchów w Polsce, jednak w rzeczywistości nie każdy duchowny ma tak dobrze, jak oni. Posługa kapłańska, jak każda inna praca, wiąże się z otrzymywaniem pensji, a w późniejszych latach także emerytury. Aby mieć do niej prawo, trzeba spełniać konkretne warunki.
Przede wszystkim, każdy kapłan może skorzystać z dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych tylko wówczas, gdy:
- posiada ustalone prawo do emerytury lub renty
- jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z innego źródła, zgodnie z podrozdziałem 2 pkt a) i c).
- pozostaje w stosunku służby
Duchowny objęty zostaje wyżej wymienionymi ubezpieczeniami od daty wskazanej w zgłoszeniu, ale nie wcześniej niż od momentu przekazania go do ZUS. W przypadku księży konieczne jest złożenie wniosku na formularzu ZUS ZUA.
Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 złDuchowni muszą spełniać określone kryteria
Portal gloswielkopolski.pl wskazuje także zasady, jakie obowiązują duchownych w kontekście dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego. Osoba taka np. w okresie od daty objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami do daty ich zakończenia, zobowiązana jest do regularnego rozliczania i opłacania składek za każdy miesiąc trwania ubezpieczenia.
Osoby duchowne, przystępujące do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych objęte są dodatkowo obowiązkowym ubezpieczeniem od wypadków, ale, co istotne, nie mają możliwości, by przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na podstawie tych ubezpieczeń.
Z dobrowolnych ubezpieczeń skorzystać mogą również absolwenci seminariów duchownych, nowicjusze i postulanci poniżej 25. roku życia, choć oni nie podlegają ubezpieczeniu od wypadków i nie mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na tej podstawie.
Ile wynoszą emerytury kapłanów? Możliwe nawet dwie wypłaty
Jeśli chodzi o same emerytury księży, te może wypłacać i ZUS (po osiągnięciu 65. roku życia), i Fundusz Kościelny (po osiągnięciu 75. roku życia).
Wysokość świadczenia uzależniona jest m.in. od tego, czy kapłan pełnił tylko posługę duszpasterską, czy imał się także innych zajęć. W pierwszym przypadku musi odprowadzić jedynie 20 proc. składki na ZUS, a pozostałe 80 proc. pokrywa wspomniany Fundusz Kościelny. Pełnowymiarowe składki odprowadzają z kolei ci duchowni, którzy byli zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę.
Emerytury zwykłych księży nie zawsze należą do bardzo wysokich. Jeśli taki kapłan opłacał bowiem składki od najniższej krajowej, później może liczyć na jakiś 1 tys. złotych. Mieszczący się w średniej krajowej dostają zaś ok. 2,5 tys. złotych.
W przypadku, gdy beneficjent dożyje 75. roku życia, przysługuje mu do tego jednak emerytura z FK, a ta, jak podaje “SE”, może sięgać często ok. 5 tys. złotych. Co więcej, niewykluczone, że kwota ta jeszcze wzrośnie. W 2024 r. FK zasilony zostanie niebagatelną kwotą 200 mln zł.
Źródło: gloswielkopolski.pl, SE