Niższy VAT na gaz. Głos zabrał rzecznik PiS
Obniżenie stawki VAT na gaz z 23 proc. na niższą jest możliwe, poinformowała Rzeczpospolita. Rzecznik PiS Rafał Bochenek odniósł się do tej informacji i zapewnił, że jeśli z analiz rządowych będzie wychodziło, że należy przywrócić VAT do niższego poziomu, to rząd na pewno to zrobi.
Rzecznik PiS o możliwości obniżenia stawki VAT na gaz
Rzecznik PiS Rafał Bochenek odniósł się do możliwości obniżenia stawki VAT z 23 proc. na niższą. Zapewnił, że jeśli będzie taka potrzeba i jeśli z analiz rządowych będzie wychodziło, że należy przywrócić VAT do niższego poziomu, to “na pewno taka decyzja zapadnie” .
„Są to pewne propozycje ze strony rządu, który musi mieć na uwadze cały budżet i spięcie tego budżetu. Na pewno rząd będzie reagował na bieżąco na uwarunkowania społeczno-gospodarcze w naszym kraju, tak jak to było dotychczas. Wszystkie tarcze antyinflacyjne, wszystkie dodatki, które były przygotowywane, były odpowiedzią na tą trudną sytuację społeczno-gospodarczą w naszym kraju” - mówił na antenie Polsat News.
VAT na gaz mógłby być niższy
“Rzeczpospolita” zwróciła uwagę, że rząd tłumaczył konieczność przywrócenia stawki VAT na gaz do 23 proc. decyzją Komisji Europejskiej. Rząd pochwalił się wtedy, że udało się otrzymać zgodę na utrzymanie zerowej stawki na produkty żywnościowe.
Tymczasem KE dopuszcza minimalną stawkę 5 proc., którą mogą stosować kraje członkowskie. Komisja Europejska przyznaje, że zerowy VAT na gaz, czyli taki, jak obecnie obowiązuje w Polsce, nie może dalej być stosowany. Jednocześnie nie ma żadnej przeszkody, by polski rząd skorzystał np. ze stawki obniżonej wynoszącej 5 proc.
Temat szybko podchwyciły media. Pojawiło się też pytanie, dlaczego rząd nie obniżył stawki VAT do 5 procent, zasłaniając się stanowiskiem Komisji Europejskiej.
W ramach Rządowej Tarczy Inflacyjnej od 1 stycznia 2022 r do 31 stycznia stawka podatku VAT na gaz ziemny została obniżona z 23 na 8 procent, a od 1 lutego 2022 2022 roku obniżona z 8 do 0 procent.