Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowa moneta trafiła do obiegu. Kształt zaskoczy wielu Polaków, wcale nie jest okrągła
Patryk Wołosz
Patryk Wołosz 12.02.2025 10:35

Nowa moneta trafiła do obiegu. Kształt zaskoczy wielu Polaków, wcale nie jest okrągła

Waluta, złote
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Narodowy Bank Polski niespodziewanie zaprezentował wygląd nowej monety, która oficjalnie trafiła do obiegu. Jej forma odbiega od tradycyjnych wzorów, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, co czyni ją wyjątkową na tle standardowych emisji. Nominał nowego bilonu wynosi 20 złotych. Co więcej, nie jest to jedynie zwykły środek płatniczy – moneta ta ma istotne znaczenie symboliczne lub kolekcjonerskie. 

NBP upamiętnia 100-lecie konkordatu

Konkordat łączący Polskę ze Stolicą Apostolską został podpisany 10 lutego 1925 roku. Zacieśnienie więzi z Watykanem miało dla Polski daleko idące konsekwencje. Wywołało niechęć zwalczającego zinstytucjonalizowaną religię Związku Radzieckiego i doprowadziło do napięć wewnątrz II RP, która była wielowyznaniowym krajem. W ten sposób umocniono jednak pozycję Polski na arenie międzynarodowej i zbliżono się do Zachodu, jak i samego Watykanu, co miało monumentalne znaczenie w dalszym rozwoju państwa.

Co prawda, Narodowy Bank Polski nie ma obowiązku upamiętniania historycznych wydarzeń, które rzutowały na losy naszego kraju, jednak często decyduje się na emisję symbolicznych banknotów i monet. Tak też stało się w 2025 roku, kiedy do obiegu wprowadzono bilon o zaskakującym kształcie. 

Andrzej Domański, Patryk Wołosz
Rząd składa obietnice bez pokrycia. 800 + dla Ukraińców — Polacy zabrali głos
Stopy procentowe w Polsce nieruszone 15. raz z rzędu. Jest data przełomu Stopy procentowe w euro znów w dół. Polacy płacą więcej w złotówkach

NBP upamiętnił 100. rocznicę podpisania konkordatu

Narodowy Bank Polski zdecydował się na upamiętnienie 100. rocznicy podpisania konkordatu ze Stolicą Apostolską poprzez wprowadzenie do obiegu wyjątkowej monety. 

We wrześniu 1945 r. władze narzucone przez Moskwę zerwały jednostronnie konkordat z 1925 r. Nowa umowa powstała dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w dobie pontyfikatu św. Jana Pawła II, w 1993 r. Do dziś stanowi gwarancję należytego rozumienia przez naród nadzwyczajnej roli katolicyzmu na ziemiach polskich — możemy przeczytać na stronie NBP.

Wyjątkowa moneta o nominale 20 zł trafiła do obiegu 6 lutego 2025 roku. Zaskakiwać może nie tylko jej wartość, ale także kształt. Różni się on od tego, do którego Polacy przywykli.

Wyjątkowa moneta wprowadzona do obiegu. Wcale nie jest okrągła

Wprowadzona do obiegu moneta została wykonana ze srebra o próbie Ag 999. Ma wymiary 40 mm na 28 mm, a jej waga to 28,28 g. Na rewersie znalazły się podobizny papieża Piusa XI oraz prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, którzy odpowiedzialni byli za zacieśnienie więzi pomiędzy Polską i Watykanem. Awers monety przedstawia odcisk pieczęci państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiadającej oryginalnemu wzorowi, widniejącemu na ostatniej stronie konkordatu. NBP przekazuje, że znalazł się tam także następujący napis:

Salut: Un Concordat entre le Saint-Siège et la République de Pologne ayant été signé à Rome le dix Février mil neuf cent vingt cinq, Concordat, dont la teneur suit: („W dniu dziesiątym lutego tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku podpisany został w Rzymie Konkordat pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, który słowo w słowo brzmi jak następuje:”).

Moneta pamiątkowa NBP
Fot. NBP/Moneta pamiątkowa NBP

Pamiątkowe monety można zakupić w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w internetowym sklepie Kolekcjoner. Cena jednej wynosi 390 zł. Nakład to jedynie 8000 sztuk.