Nowe przywileje rodzicielskie. Już niedługo kolejna nowelizacja Kodeksie Pracy
26 kwietnia zacznie obowiązywać kolejna nowelizacja Kodeksu Pracy. Zmiany będą dotyczyć umów na okres próbny, urlopów rodzicielskich, pojawią się też dodatkowe urlopy.
Zmiany w umowach na okres próbny
Umowy na okres próbny będą mogły być zawierane na maksymalnie 1 miesiąc w przypadku zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony krótszy niż pół roku, 2 miesiące, jeśli kolejna umowa zostanie zawarta na okres od 6 do 12 miesięcy.
W pozostałych przypadkach umowy na okres próbny będą mogły być zawierane na 3 miesiące.
W przypadku wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony pracodawca będzie miał obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia takiej umowy.
Zmiany w urlopach
Pracownikowi będzie przysługiwał tzw. urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni kalendarzowych. Będzie można z niego skorzystać, aby zapewnić opiekę członkowi rodziny lub osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym.
Ponadto pojawi się zwolnienie z pracy z powodu działania siły wyższej. Pracownik będzie mógł skorzystać z 2 dni lub 16 godzin takiego zwolnienia, za czas ten zachowa prawo do pensji w wysokości połowy wynagrodzenia.
Po zmianach dłuższy będzie urlop rodzicielski, będzie on wynosić 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 43 tygodni w przypadku porodu mnogiego.
Elastyczna organizacja pracy
Rodzic, który wychowuje dziecko, będzie mógł złożyć wniosek o elastyczną organizację pracy. Takiego pracownika nie będzie można zatrudnić w godzinach nadliczbowych, porze nocnej, systemie przerywanego czasu pracy i delegować poza stałe miejsce pracy - z wyjątkiem sytuacji, kiedy pracownik wyrazi na to zgodę.