Nowe świadczenie już od stycznia. Emeryci muszą pamiętać o jednej rzeczy
ZUS zdradził warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać nowe świadczenie — i kto je straci z jednego powodu. Przepisy wejdą w życie już od 1 stycznia 2025 roku. Zaskoczeniem może być jednak odległy termin wypłat. Kto skorzysta z nowej renty? Seniorzy będą musieli pamiętać o specjalnym limicie.
Warunki wypłat tego świadczenia mogą zaskoczyć
Od 1 stycznia Polacy będą mogli liczyć na otrzymanie tzw. renty wdowiej. Chociaż świadczenie traktowane jest jako nowość, warto pamiętać, że w rzeczywistości stanowi połączenie dwóch innych wypłat z ZUS, np. renty rodzinnej i z tytułu niezdolności do pracy. Uzyskanie renty wdowiej pozwoli beneficjentowi na większą elastyczność finansową, ale takie rozwiązanie wiąże się z pewnym ograniczeniem — limitem łącznej kwoty świadczeń.
Tysiące dzieci straciły 800 plus. Podano powód, to całkowita zmiana zasadKomu ZUS wypłaci rentę wdowią? Znamy warunki
Jak sama nazwa wskazuje, wnioski o rentę wdowią będą mogli składać wdowy i wdowcy, którzy mają prawo do minimum dwóch świadczeń emerytalno-rentowych. W przypadku wszystkich beneficjentów musi występować zbieg świadczeń, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wśród innych warunków ZUS wymienia osiągnięcie wieku emerytalnego — 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Poza tym osoba składająca wniosek o rentę wdowią musiała pozostawać w związku małżeńskim do śmierci partnera. Z chwilą wejścia w nowy związek małżeński prawo do tego świadczenia wygaśnie.
Trzeba pamiętać, że jeśli klient w przyszłym roku złoży od razu wniosek o „rentę wdowią”, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia – tłumaczył Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.
Ile wyniesie renta wdowia? Jest jeden haczyk
Warunki przyznania świadczenia to jedno, ale również wypłaty renty wdowiej będą się rządzić własnymi prawami. Przede wszystkim przepisy dotyczące świadczenia wejdą w życie z początkiem nowego roku, ale pieniądze po raz pierwszy trafią do beneficjentów dopiero w lipcu — i to bez wyrównania. Wysokość renty wdowiej będzie ustana procentowo i wyniesie 100% świadczenia własnego i 15% renty rodzinnej małżonka lub odwrotnie, zależnie od naszej decyzji. Seniorzy muszą pamiętać, że suma świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury (obecnie 1780,96 zł), a więc nie będzie wyższa niż 5342,88 zł. W innym wypadku ZUS pomniejszy rentę wdowią o kwotę przekroczenia.
Wnioski będzie można składać od stycznia. Beneficjenci, którzy już posiadają ustalone prawo do renty rodzinnej i innych świadczeń emerytalno-rentowych, nie muszą składać dodatkowych dokumentów poza wnioskiem.