Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe święto państwowe. Andrzej Duda podpisał ustawę. Czy zyskamy dodatkowy dzień wolny od pracy?
Joanna Leja
Joanna Leja 23.11.2021 01:00

Nowe święto państwowe. Andrzej Duda podpisał ustawę. Czy zyskamy dodatkowy dzień wolny od pracy?

Nowe święto państwowe
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

27 grudnia Dniem Święta Narodowego Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę ustanawiającą ten dzień świętem państwowym.

We wtorek w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie przez prezydenta Dudę ustawy ustanawiającej Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Ustawa była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy przedstawicieli społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej – głosi preambuła ustawy, w której kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym.

Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy nowe święto oznacza dodatkowy dzień wolny od pracy.

Odpowiedzi na to pytanie udzielił Prezydent Duda w swoich zapowiedziach dotyczących chęci uchwalenia nowego święta państwowego. W trakcie rozmowy z gazetą Głos Wielkopolski zapytany, czy święto 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy rozwiał nadzieję na dodatkowe wolne.

– Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem dziś w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego – powiedział Andrzej Duda.

Powstanie Wielkopolskie

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany.

Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków. 27 grudnia, swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.

Tagi: