Nowoczesne zabiegi dostępne w Polsce. Pacjenci będą mogli skorzystać z nich za darmo
Od 1 sierpnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje nowe zabiegi z wykorzystaniem robotów. Będą mogli z nich skorzystać za darmo pacjenci zmagający się z nowotworami błony śluzowej macicy oraz jelita grubego.
Roboty podczas operacji
Asysta robotowa, czyli zabiegi i operacje przy użyciu robota znalazły się na liście świadczeń finansowanych przez NFZ w zakresie nowotworu błony śluzowej macicy i nowotworu jelita grubego, czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Tzw. system robotowy (pokroju najbardziej znanego robota da Vinci) jest szansą dla wielu pacjentów. Gwarantuje bezpieczeństwo, lepsze wyniki leczenia i lepszą jakość życia pacjentów. Po operacjach z ich użyciem pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia, mniejsze jest również ryzyko powikłań. Ministerstwo podkreśla, że ta metoda jest już od roku dostępna przy operacjach nowotworu prostaty i znacznie poprawiła komfort funkcjonowania pacjentów.
Miliony Polaków mogą wykonać pakiet badań za darmo. Rząd zachęca do dbania o zdrowiePotrzebne operacje
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Europie, w Polsce znajduje się on na 2. miejscu. Najczęściej stosowanymi metodami są operacyjne usunięcie zmiany, chemioterapia i radioterapia. W 2022 roku odnotowano 14 740 zabiegów w leczeniu nowotworów jelita grubego, czyli o 372 więcej niż w 2019 roku.
Z kolei w kontekście leczenia raka błony śluzowej macicy liczba ta wyniosła w ubiegłym roku 6 387 (wzrost o 476 przypadki).
Placówki z umową NFZ na świadczenie zabiegów z wykorzystaniem robotów
Obecnie 22 placówki na terenie kraju spełniają wymagania i będą mogły przeprowadzać zabiegi z zakresu chirurgii robotowej przy wyżej wymienionych chorobach. Pełna lista placówek znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.