Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowość w aplikacji mObywatel. Bez tego lepiej nie wychodzić z domu
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 03.11.2024 09:50

Nowość w aplikacji mObywatel. Bez tego lepiej nie wychodzić z domu

mObywatel
Fot. East News/Jan Bielecki

Kolejne funkcje zalewają aplikację mObywatel, a ta staje się coraz popularniejsza. Najnowsza opcja ma stanowić dużą pomoc w życiu codziennym Polaków — zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega: lepiej z niej skorzystać, zanim wyjdziemy z domu.

Nowa funkcja dla użytkowników mObywatel

Aplikacja mObywatel naprawdę potrafi ułatwić życie. Dzięki niej użytkownicy mogą m.in. skorzystać z najważniejszych dokumentów, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy, ale również uzyskać dostęp do recept. W miarę kolejnych aktualizacji, w mObywatelu pojawia się coraz więcej przydatnych funcji. Ostatnią nowością jest… możliwość sprawdzenia jakości powietrza. Resort podkreśla, że nie bez powodu funkcja ta zostaje udostępniona użytkownikom na początku okresu grzewczego. Dlaczego warto o niej pamiętać?
 

PKO BP wydał pilny komunikat. Wszyscy klienci powinni o tym wiedzieć

mObywatel obowiązkowy w okresie grzewczym

By wykryć duże zanieczyszczenie powietrza w okresie jesienno-zimowym w Polsce, często nie potrzebujemy żadnej aplikacji. Jednak warunki atmosferyczne potrafią być bardzo niekorzystne dla zdrowia również wtedy, kiedy nie mamy o tym pojęcia. A w okresie grzewczym to powszechne zjawisko.

Z tego powodu Ministerstwo Cyfryzacji zachęca, by w okresie grzewczym korzystać na co dzień z nowej funkcji mObywatela. Monitorowanie stanu powietrza ma nie tylko zwiększyć świadomość społeczną na temat ochrony środowiska, ale również pomóc nam zdecydować, kiedy warunki sprzyjają aktywności na zewnątrz, a kiedy “świeże powietrze” to tylko skrót myślowy. Jesienią i zimą, niestety, czasem warto unikać długich spacerów.
 

mObywatel w Unii Europejskiej

Aplikacja, wraz z uruchomieniem nowych funkcji, staje się w naszym kraju coraz popularniejsza. Jej sukces może wkrótce sprawić, że zostanie uznana przez Unię Europejską. Wówczas mObywatel musiałby zostać dostosowany do reuglacji eIDAS2. Co by to oznaczało dla użytkowników aplikacji?

Przede wszystkim elektroniczne dokumenty zostałyby uznane w krajach UE, ale aplikacja mogłaby również zyskać funkcję podpisu elektronicznego. Resort zapowiada, że z czasem mObywatel będzie wzbogacany o coraz więcej udogodnień.