W erze cyfryzacji, gdzie coraz więcej naszych działań przenosi się do sieci, kwestia bezpieczeństwa online jest absolutnym priorytetem. Wiele wskazuje na to, że świadomość tego rośnie wśród Polaków. Potwierdza to rosnąca popularność usługi "Bezpiecznie w sieci" w aplikacji mObywatel. Już ponad 100 000 użytkowników zdecydowało się na włączenie powiadomień push, które informują o najnowszych zagrożeniach cybernetycznych.
Kolejne funkcje zalewają aplikację mObywatel, a ta staje się coraz popularniejsza. Najnowsza opcja ma stanowić dużą pomoc w życiu codziennym Polaków — zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega: lepiej z niej skorzystać, zanim wyjdziemy z domu.
Aplikacja mObywatel rozwija się w zawrotnym tempie, a nowa funkcjonalność to dowód na to, jak istotna jest cyfryzacja dokumentów dla Polaków. Tym razem skorzystają z niej inżynierowie budownictwa, którzy mogą teraz przechowywać i okazywać swoją legitymację zawodową za pomocą smartfona. Jakie korzyści przynosi ta aktualizacja i dlaczego jest to ważny krok dla całej branży?
Złodzieje coraz częściej wykorzystują nasze dane osobowe do wyłudzeń kredytów. Liczby sugerują, że dotąd sceptyczni wobec koncepcji zastrzegania numeru PESEL, powinni rozważyć tę możliwość jeszcze raz.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że mDowód w aplikacji mObywatel ma już ponad 8 milionów użytkowników. „To pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie” – ocenił Krzysztof Gawkowski.
Zwolnienie lekarskie to ważny dokument dla każdej osoby niezdolnej do pracy z powodu choroby. Od czasu wprowadzenia elektronicznych zwolnień, dostęp do informacji o L4 stał się bardzo prosty. Istnieją trzy podstawowe sposoby, aby sprawdzić, do kiedy obowiązuje nasze zwolnienie: przez PUE ZUS, Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz aplikację mObywatel. Zobacz, jak łatwo to zrobić.
Aplikację mObywatel nie tylko warto mieć, ale warto również śledzić związane z nią nowości. Wraz z najnowszą aktualizacją oprogramowanie otrzymało kilka przydatnych funkcji, w tym również takie, który powinny zainteresować kierowców. Szczególnie tych, którym czasem zdarza się o czymś zapomnieć.
Zastrzeganie numeru PESEL obowiązuje od 1 czerwca i spotkało się z dużym zainteresowaniem. Nie powinno to dziwić, bo dzięki jednej operacji można uniknąć wielu problemów wynikających z nieautoryzowanego wykorzystania danych przez osoby trzecie. Nie każdy wie jednak, że funkcja ta ma pewne ograniczenia.
Aplikację mObywatel zdecydowanie warto mieć w swoim telefonie. Potrafi ona nie tylko znacznie ułatwić życie polskiemu obywatelowi, ale i pomoże zabezpieczyć swoje finanse oraz zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Właśnie zyskała ona jednak zupełnie nową funkcjonalność. Dzięki niej aplikacja pomoże w przypadku zagrożenia powodziowego oraz dostarczy najpilniejsze informacje o stanie wód.
Aplikację mObywatel zdecydowanie warto mieć w swoim telefonie. Potrafi ona nie tylko znacznie ułatwić życie polskiemu obywatelowi, ale i pomoże zabezpieczyć swoje finanse oraz zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Już wkrótce jednak zyska ona funkcjonalność, która ułatwi życie wszystkim, którzy zmagają się z urzędowymi formalnościami, a zwłaszcza płatnościami. O co dokładnie chodzi?
Aplikacja mObywatel wraz z aktualizacją udostępniła swoim użytkownikom nową funkcję, której zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Dodatek ”Bezpiecznie w sieci” jest już dostępny zarówno na urządzenia z system Android, jak i iOS. Na czym polega?
Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że cyfrowe wersje dokumentów dostępne w aplikacji mObywatel są pełnoprawnymi odpowiednikami tradycyjnych dokumentów fizycznych. Tak jest z dowodem osobistym czy legitymacjami zawodowymi lub potwierdzającymi status np. emeryta czy studenta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby legitymować się z użyciem mObywatela w urzędach czy środkach transportu. Są jednak wyjątki, o czym można boleśnie przekonać się w drodze na urlop. Wiadomo już, że przed wylotem na wyczekiwane wakacje lepiej zabrać ze sobą tradycyjny dowód osobisty. Inaczej może się okazać, że nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu, nawet jeśli nie zamierzamy opuszczać Polski.
Na smartfony z Androidem i iOS-em wydano aktualizację aplikacji mObywatel. Dodana została też nowa funkcja w przeglądarkowej wersji serwisu. Aktualizacja nie jest duża, ale wprowadza ważny moduł, który umożliwia wypełnienie wniosku o wypłatę świadczenia, które dla wielu rodzin w Polsce odegra bardzo ważną rolę. Dzięki aplikacji mogą zyskać nawet 1,2, tys. zł jednorazowej pomocy finansowej, która będzie wsparciem przy rosnących cenach energii u wielu dostawców.
Stale rozbudowywane możliwości aplikacji mObywatel dla wielu użytkowników są już na tyle bogate, że nie noszą ze sobą fizycznych dokumentów. Dowody osobiste czy legitymacje i inne dokumenty potwierdzające konkretne uprawnienia mają w smartfonie i są one pełnoprawnymi odpowiednikami fizycznych wersji. Ministerstwo cyfryzacji ogłosiło jednak, że wkrótce nastąpi przerwa techniczna i mObywatel nie będzie dostępny. Wówczas lepiej mieć ze sobą tradycyjny dowód.
Cyberprzestępcy coraz chętniej podszywają się pod administratorów publicznych usług cyfrowych. Rozwój e-administracji oraz duże zainteresowanie nią wśród obywateli jest aktywnie wykorzystywane jako scenariusz phishingowy, w którym podczas dopracowanego ataku dochodzi do naruszenia cyberbezpieczeństwa. Skutki mogą być bardzo poważne, bo w wyniku udanej kampanii można stracić pieniądze zgromadzone na kontach bankowych.
CERT Polska informuje o wzmożeniu ataków phishingowych, w których napastnicy nie podszywają się już pod pracowników banków czy służby, lecz coraz częściej pod administrację rządowych serwisów w domenie gov.pl. Jak je rozpoznać?
Wczoraj informowaliśmy o konieczności odświeżenia ważności mDowodu w aplikacji mObywatel u części użytkowników. Dziś pojawiły się informacje, że jest to już wykorzystywane przez cyberprzestępców. Jak odróżnić prawdziwe powiadomienie od fałszywego, które może stanowić poważne zagrożenie?
Część użytkowników aplikacji mObywatel otrzymało lub lada dzień otrzyma powiadomienie o utracie ważności dokumentów w aplikacji. Tym razem nie jest to oszustwo, komunikacja pochodzi od administracji, a do wygaśnięcia może dojść naprawdę. Przypominamy, w jaki sposób przedłużyć ważność.
Już tylko na podpis prezydenta czeka nowelizacja Kodeksu wyborczego. Dzięki niej każdy chętny wyborca będzie mógł wziąć udział w wyborach korespondencyjnie. Wystarczy zgłosić to odpowiednio wcześniej wójtowi gminy lub konsulowi. Dotąd obowiązywały w tym zakresie surowe ograniczenia.
Od 1 stycznia 2023 r. domyślna forma legitymacji emeryta-rencisty jest cyfrowa. Fizyczną wersję otrzymujemy tylko na własny wniosek. Przypominamy, jak można uzyskać dostęp do cyfrowej mLegitymacji za pośrednictwem aplikacji mObywatel.
1 czerwca br. w życie weszły regulacje dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL. Dzięki nim banki, podmioty finansowe, notariusze i dostawcy usług telekomunikacyjnych muszą weryfikować przed zawarciem umów czy dane obywateli nie zostały zastrzeżone. Jakie możliwości i ograniczenia pociąga za sobą zastrzeżenie numeru PESEL?
Czerwiec miesiącem zastrzegania numeru PESEL - wynikałoby z ostatnich danych, dot. tej aktywności wśród Polaków. przekazanych niedawno przez ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Ta czynność pomoże zabezpieczyć nasze dane i uchronić przed przykrymi konsekwencjami wykradania danych. Ale bywa uciążliwa. I to tez przewidział mObywatel.
Na początku 2023 roku weszły w życie ważne zmiany dotyczące każdego emeryta i rencisty. Domyślnym formatem dokumentu potwierdzającego uprawnienia do świadczeń i wszystkich związanych z tym statusem przywilejów jest cyfrowy. Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że w użyciu jest już 730 tys. cyfrowych legitymacji.
Przed nami wakacje, podczas których należy pamiętać o formalnościach związanych z ochroną zdrowia. Mowa nie tylko o ubezpieczeniu, ale też o przedsięwzięciu kroków, by za granicą móc zrealizować przepisane w Polsce recepty. W wielu państwach można to bowiem zrobić za pośrednictwem Indywidualnego Konta Pacjenta.
Dziś w życie weszło prawo, które nakłada m.in. na banki i instytucje finansowe obowiązek weryfikacji, czy podawany we wnioskach i umowach PESEL klienta nie został zastrzeżony. W ten sposób zyskaliśmy w Polsce nową metodę ochrony przed kradzieżą tożsamości, z której eksperci zalecają skorzystać każdemu.
Pojutrze wejdą w życie nowe regulacje dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL. Zobowiązane do tego podmioty będą musiały każdorazowo sprawdzić, czy dana nie została zastrzeżona i dopiero na tej podstawie zawierać umowy. Jest jednak szereg operacji, które nadal będzie można zrealizować bez utrudnień, mimo zastrzeżenia.
W ostatnich miesiącach aplikacja mObywatel wyraźnie wzbogaca swoją funkcjonalność. Ministerstwo Cyfryzacji ostatnio informowało o usłudze - “Firma”. W kolejce czekają już kolejne funkcje, które pozwolą nam załatwić szereg spraw, za pomocą swojego smartfona. Czego możemy się spodziewać?
Od 1 czerwca instytucje finansowe będą musiały weryfikować PESEL-e wnioskujących o kredyty i pożyczki w odpowiednim rejestrze. Jeśli będą one zastrzeżone, wówczas zaciągnięcie zobowiązania będzie niemożliwe. Dzięki temu w Polsce będziemy dysponować nowym mechanizmem walki z kradzieżą tożsamości.