BiznesINFO.pl
Nowy ład ma zawierać propozycje bardzo korzystne m.in. dla emerytów

eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

Nowy ład: Rząd PiS chce podnieść kwotę wolną od podatku i zwolnić z opłat seniorów

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Jeszcze w tym miesiącu Prawo i Sprawiedliwość ma przedstawić szczegóły zapowiadanego od dłuższego czasu programu odbudowy po kryzysie tzw. Nowego Ładu. Jak ujawnia portal Oko.press jego częścią ma być znaczące podwyższenie kwoty wolnej od podatku,

Z tego artykułu dowiesz się:

  • PiS ma zaproponować emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł, a także podniesienie kwoty wolnej

  • Do jakich dochodów według tej propozycji nie trzeba byłoby płacić podatków

  • Dlaczego propozycje te nie spodobają się opozycji

Nowy ład. Są pierwsze szczegóły

Tzw. Nowy Ład, czyli program odbudowy po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa rządzący zapowiadali od kilku miesięcy, w ostatnim czasie jego ogłoszenie było kilkukrotnie przekładane. Według portalu Oko.press Prawo i Sprawiedliwość ma zaprezentować szczegóły programu 20 marca, podczas zdalnej konwencji ugrupowania.

Choć szczegóły Nowego Ładu są trzymane w ścisłej tajemnicy (również przed koalicjantami PiS), portalowi udało się ustalić niektóre elementy programu.

Z ustaleń tych wynika, że partia rządząca nie zamierza walczyć o głosy młodego elektoratu, chcąc skupić się na sprawdzonym elektoracie. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej PiS zamierza zaoferować kolejne bonusy finansowe.

Z informacji Oko.press wynika, że częścią Nowego Ładu będzie kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł, a także emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł. Portal zwraca uwagę, że koszt tych propozycji to dziesiątki miliardów złotych.

Jeśli informacje te potwierdzą się wówczas PiS zastosuje taktykę z poprzednich lat, czyli zaoferuje coś o czym od dłuższego czasu mówi polityczna konkurencja. Przypomnijmy, że pomysł emerytury bez podatku od lat forsuje Polskie Stronnictwo Ludowe. Z kolei podniesienie kwoty wolnej bez podatku proponowała zarówno Konfederacja, jak i Rafał Trzaskowski, podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej.

Warto tu przypomnieć, że tuż przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi PiS ogłosiło rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko. Tymczasem pomysł ten wiele miesięcy wcześniej zaproponowała Platforma Obywatelska.

O tym, że szczegóły Nowego Ładu będą niemiłym zaskoczeniem dla liderów opozycji mówił w piątek w Polskim Radiu 24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, nie zdradzając jednak szczegółów tego co znajdzie się w programie.

– Myślę, że przede wszystkim mina Borysa Budki będzie zdumiona nie w momencie ogłoszenia nawet propozycji nowego ładu, tylko w momencie realizacji. Bo to jest coś, co zdumiewa Platformę Obywatelską nieodmiennie, że można dotrzymywać słowa i budować swoją wiarygodność na tym, co się rzeczywiście robi – mówił Fogiel.

Rzecznik rządu komentuje przecieki na temat Nowego Ładu

Szczegółów Nowego Ładu nie chciał zdradzać również rzecznik rządu Piotr Mueller, który pytany był dziś o podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł przez Konrada Piaseckiego w TVN 24.

- Cieszę się, że wokół Nowego Ładu i programu gospodarczego PiS-u jest tyle emocji, tyle pytań, ale już niebawem wszyscy dostaną odpowiedź i co do tego pytania – powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik rządu.

Obecnie jak przypomina Money.pl nie ma podatku dla dochodów do 8 tys. zł rocznie. Przy dochodach między 13 tys. złotych a 85 528 złotych rocznie wynosi kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych (to wysokość kwoty wolnej od 2009 roku). Powyżej zarobków na poziomie 127 tys. złotych rocznie nie ma już kwoty wolnej. Z kolei emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł objęłaby ok. 65 proc. seniorów.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >