W trakcie rządów PiS telewizja Republika otrzymała niemal 9 milionów złotych – donosi Onet. Pieniądze miały pochodzić z budżetu Polskiej Fundacji Narodowej, która zamiast zgodnie z założeniem dbać o wizerunek Polski na świecie, miała opłacać „abonament” za propagandę spółce Tomasza Sakiewicza.
- Komisja jednogłośnie rekomenduje przekazanie zebranych materiałów właściwej prokuraturze, celem dokonania oceny prawno-karnej pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza z art. 129 Kodeksu Karnego, tj. zdrady dyplomatycznej — ogłosił prezentując raport z prac komisji gen. Jarosław Stróżyk, przewodniczący komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004-2024. Wniosek do prokuratury ma być złożony w najbliższych tygodniach.
Na co politycy wydają pieniądze? Kontrola w sejmie ma odpowiedzieć na to pytanie. Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia zapowiedział już specjalny audyt. Po nim w życie ma wejść szereg ograniczeń dla posłów. Wszystko to z powodu licznych wątpliwości wobec wydatków na prowadzenie biur czy nieuprawnionemu pobieraniu dodatków mieszkaniowych przez poselskie małżeństwo.
Trzy podmioty są zainteresowane przejęciem grupy TVN od koncernu Warner Bros – poinformował ”Newsweek”. Jedną z ofert miał złożyć człowiek związany z Viktorem Orbanem, co rodzi obawy o możliwe skrajne upolitycznienie stacji, podobnie jak miało to miejsce w przypadku TVP Jacka Kurskiego. ”Musimy mieć telewizję, której ludzie ufają” – powiedział tygodnikowi polityk PiS.
Już za 17 dni nastąpi rozliczenie sprawozdań partii politycznych za rok 2023. W tym wyczekiwana decyzja ws. wydatków Prawa i Sprawiedliwości. Czy partia pożegna się z prawem do corocznej subwencji? Jak ustalił portal „Money.pl”, sprawa coraz bardziej się komplikuje.
Setki tysięcy wiz rozdał obywatelom krajów muzułmańskich i afrykańskich rząd PiS. Co więcej, pozwolenia na pobyt w Polsce wydawano bez sprawdzania kto ma do naszego kraju przyjechać – tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, który opisała poniedziałkowa Gazeta Wyborcza. Dokument potwierdza zeszłoroczne doniesienia dziennika.
Państwowa Komisja Wyborcza właśnie potwierdziła, że sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości za ostatnie wybory parlamentarne zostało odrzucone. Partia może teraz stracić w całości subwencję na najbliższe trzy lata. Decyzję PKW w wymownych słowach skomentował premier Donald Tusk. Przedstawiamy szczegóły.
Michał Woś; poseł PiS, polityk Suwerennej Polski, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym miejsce zajmował obok Zbigniewa Ziobry, we wtorek 27 sierpnia udał się do Prokuratury Krajowej, by usłyszeć zarzuty ws. finansowania systemu Pegasus. Woś od dłuższego czasu konsekwentnie próbuje odwrócić uwagę od toczącego się w prokuraturze postępowania; niedawno “gratulował” prokuraturze dostarczenia wezwania, żeby później głosić dumnie, że… “nie będzie mdlał” - jak Roman Giertych. Po czym zrobił dokładnie to, co Giertych.
Najpierw milionowe straty fundacji Lux Veritatis, zarządzanej przez Tadeusza Rydzyka, a chwilę później kolejny skandal. Tym razem chodzi o inwestycję na 220 milionów złotych, które przekazał rząd PIS. Miało być muzeum, jest kilkanaście apartamentów, czyli… nowy dom redemptorysty?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ponad 320 tys. zł. na pracownicze pielgrzymki. Związkowcy podtrzymują, że nie ma mowy o oddolnej inicjatywie pracowników, a raczej niedelikatnej agitacji ze strony władzy rządowej agencji. "Wykorzystali do tego wewnętrzne kanały komunikacji" - zdradza w rozmowie z serwisem BiznesINFO Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa.
Pierwsza tura tegorocznych wyborów samorządowych już za nami. Znamy już wyniki głosowań do sejmików wojewódzkich w skali kraju. Szczególnym poparciem w kwietniowych wyborach cieszył się PiS. Jeden szczegół zaskakuje. Kim byli wyborcy Prawa i Sprawiedliwości?
W mediach pojawiły się doniesienia dotyczące zakończenia popularnego programu, który został wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wstępne decyzje w tej sprawie miały już zapaść w gabinecie premiera Donalda Tuska. O jaki program dokładnie chodzi?
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało obwieszczenie, które - jak podaje “Fakt” - sprawi, że Polaków w najbliższym czasie czekają sporo większe wydatki. To jedna z ostatnich decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości.
TVP może liczyć nie na dwa, ale ponad trzy miliardy złotych z budżetu państwa - donosi Interia. Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański lada dzień ma złożyć w tej sprawie stosowny wniosek. Jego rozpatrzeniem zajmie się rząd Mateusza Morawieckiego.
Zakończenie kadencji Sejmu oznacza zmiany na stanowiskach w resortach. Jedna z nich dokonała się w zaskakujący sposób w Ministerstwie Finansów - jedna z ważniejszych osób w resorcie otrzymała stanowisko prezesa w jednej z agencji aż do 2027 roku.
W środę Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję w sprawie tak zwanych emerytur czerwcowych. Chodzi dokładnie o to, czy rząd będzie musiał znaleźć pieniądze w celu wyrównania świadczeń dla osób, które przechodziły na emeryturę właśnie w czerwcu. W grę wchodzi dodatkowe kilka miliardów złotych.
Ostatnie miesiące to bardzo emocjonujący czas w polskiej polityce. Po interesującej i nierzadko brutalnej kampanii wyborczej, prawie miesiąc temu rekordowa liczba Polaków udała się do lokali wyborczych, żeby wybrać władzę na następną kadencję. W poniedziałek 13 listopada zostało zainaugurowane pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, podczas którego wybrano marszałka Sejmu. Szymon Hołownia zastąpił Elżbietę Witek, która do tej pory była drugą osobą w państwie. Posłanka nie ma jednak powodów do narzekania, bo otrzyma sporą “odprawę”.
W poniedziałek, 13 listopada, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu, Mateusz Morawiecki - zgodnie z Konstytucją - złożył dymisję swojego rządu. Premier wygłosił przemówienie, w którym podsumował cztery lata działań swojego ugrupowania. “Warto przeprosić” - powiedział.
W 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość po raz drugi z rzędu wygrało wybory parlamentarne. Przez ostatnich osiem lat rządów partia Jarosława Kaczyńskiego zyskała zaufanie i sympatię wielu Polaków. W 2015 r. prawicowe ugrupowanie zrewolucjonizowało podejście do zasiłków, proponując pierwszy taki program socjalny w Polsce - "Rodzina 500+”. Czym tym razem Jarosław Kaczyński chce przekonać wyborców?
Jak informuje „Fakt”, w projekcie budżetu państwa na przyszły rok rząd przewidział rekordowo wysoką kwotę na Fundusz Kościelny.
Szef resortu rolnictwa Robert Telus zapowiedział, że Krajowa Grupa Spożywcza będzie budować własną sieć handlową. Czego mogą się spodziewać Polacy?
Już 15 października Polacy zdecydują o tym, które ugrupowanie polityczne będzie rządzić w naszym kraju przez następne cztery lata. Od przedstawienia programów wyborczych przez największe partie minęło sporo czasu, dlatego teraz omówimy ich najważniejsze punkty dotyczące seniorów i tego, co oferują im politycy. Na tapet bierzemy propozycje Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości i Nowej Lewicy.
Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego czasu ma do czynienia się z poważnym problemem wizerunkowym. Rządzący muszą mierzyć się z tzw. aferą wizową, dotyczącą sprowadzania do Polski migrantów za pieniądze. W incydent miał być zamieszany były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Niemcy wezwali polskiego ambasadora w Berlinie w związku z aferą wizową, podaje Polsat News.
W Sejmie pojawił się rządowy projekt ustawy, który przewiduje m.in. stworzenie gigantycznej bazy danych o obywatelach, informuje „Rzeczpospolita”.
"Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków pieniądze otrzymują przede wszystkim obiekty sakralne i kościelne.
Podczas wczorajszego spotkania z sympatykami w Pułtusku, lider PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że chce, aby Polska przestała być państwem prowincjonalnym. Postawił sobie to jako cel na najbliższe lata, zakładając, że PiS zwycięży w kolejnych wyborach.
Muzeum Auschwitz i nawiązanie do marszu 4 czerwca- te elementy znalazły się w spocie na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości. Muzeum Auschwitz oświadczyło, że post jest wyrazem intelektualnego zepsucia debaty publicznej.
Podczas dwudniowej konwencji PiS, która miała miejsce w Warszawie Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od przyszłego roku popularne w Polsce świadczenie 500+ zostanie zwiększone. Nie będzie to już 500 plus, a 800 plus.