Nowy obowiązek w ZUS dotyczy wielu Polaków. Do 22 maja trzeba złożyć konkretne dokumenty
W 2023 roku po raz pierwszy pojawił się obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne przez osoby, które w 2022 roku korzystały z jednej z następujących form opodatkowania: podatku liniowego, podatku według skali lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że rozliczenie roczne należy dostarczyć wraz z dokumentem za kwiecień do 22 maja.
Kogo to dotyczy i jakie dokumenty trzeba złożyć?
Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w 2022 r. podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne – informuje ZUS. Takie rozliczenie umożliwia ustalenie kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Nowy obowiązek nie dotyczy płatników na karcie podatkowej, twórców i artystów, wspólników spółki komandytowej, jednoosobowych spółek z o.o. oraz osób współpracujących.
Rozliczenie roczne należy wykazać w dokumencie składanym za kwiecień 2023 roku. Chodzi o formularz ZUS DRA (blok XII) lub ZUS RCA (blok III.F). Pierwszy z nich dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą jednoosobową, a drugi trzeba złożyć przy opłacaniu składek za inne osoby (np. swoich pracowników bądź zleceniobiorców). Nowe wersje dokumentów można wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik lub w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zaktualizowane programy udostępnimy 28 kwietnia 2023 roku. Wersja papierowa nowych dokumentów jest dostępna w placówkach ZUS. Może z nich skorzystać płatnik składek, który rozlicza składki wyłącznie za siebie albo zgłaszający do ubezpieczeń nie więcej niż 5 ubezpieczonych – jeśli nie korzysta z elektronicznej formy przekazywania dokumentów – wyjaśnia ZUS.
Termin mija już niebawem
Odpowiedni formularz wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok należy przekazać urzędnikom do 22 maja br. Jeśli z rocznego rozliczenia wyniknie, że ustalona roczna składka zdrowotna za ostatni rok była za wysoka, płatnik otrzyma zwrot nadpłaty (w tym celu trzeba do 1 czerwca złożyć stosowny wniosek). Zwrot nie nastąpi natomiast w sytuacji, w której wystąpią zaległości za składki bądź przedsiębiorca będzie miał nienależnie pobrane świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Z kolei, jeśli składkę opłacono w niższej kwocie niż ustalona, wówczas trzeba ją uregulować wraz ze składką za kwiecień br. również do 22 maja.
Nie mniej niż 30 zł, nie więcej niż 719 zł. Żeby otrzymać zasiłek stały, trzeba złożyć wniosek.
Co się zmieniło w ZUS DRA i ZUS RCA?
Zmodyfikowano bloki „Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne”: XII w ZUS DRA i III.F w ZUS RCA. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wykazują w nich dane do wyliczenia rocznej składki odrębnie dla każdej z form opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) – tłumaczy ZUS.
Poza tym w odniesieniu do skali podatkowej dodano pole dot. kwoty podatku należnego za rok, do którego odnosi się rozliczenie roczne. To pole wypełniają jedynie osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które korzystały z możliwości obniżania składki do wysokości zaliczki na podatek za poszczególne miesiące.