Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Nowy urlop w 2024 roku. Pracodawca nie może odmówić i musi zapłacić. Wiemy, kto skorzysta
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.01.2024 21:37

Nowy urlop w 2024 roku. Pracodawca nie może odmówić i musi zapłacić. Wiemy, kto skorzysta

Praca przy laptopie
Pixabay/StartupStockPhotos

W 2023 roku w Kodeksie Pracy zaszły spore zmiany. Przede wszystkim został wprowadzony zupełnie nowy rodzaj urlopu, z którego również i w tym roku będzie mogło skorzystać wielu Polaków. Należy pamiętać, że pracodawca nie może odmówić, a także musi zapłacić. Przedstawiamy szczegóły. 

Dużo zmian w Kodeksie Pracy

W ubiegłym roku zaszło sporo zmian w Kodeksie Pracy. Modyfikacje dotyczą między innymi kwestii zawierania i rozwiązywania umów czy nowych urlopów. Wprowadzono także dodatkową 15-minutową przerwę w pracy, jeśli spędzamy w niej powyżej 9 godzin. Zmiany zakładają, że szkolenia będą odbywały się na koszt pracodawcy i w czasie pracy. 

Zobacz także: Zabiorą seniorom prawa jazdy? Słowa eksperta nie pozostawiają wątpliwości

Wysoki zwrot podatku? W tym roku się go nie doczekamy

Nowy płatny urlop

Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadzona w ubiegłym roku weszła w życie ze względu na dwie unijne dyrektywy, które dotyczą zachowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. 

Dużo zmian zaszło także w urlopach. Wydłużone zostały urlopy rodzicielskie, a także wprowadzono nowy urlop opiekuńczy oraz urlop z powodu siły wyższej, który obowiązuje on od 26 kwietnia 2023 roku. 

Pracodawca nie może odmówić i musi zapłacić

Urlop z powodu siły wyższej to dodatkowe 16 godzin lub 2 dni dodatkowego wolnego. Za siłę wyższą uznaje się pilne sprawy rodzinne, takie jak chociażby wypadek czy choroba. Są to takie sytuacje, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu i nie są od niego zależne.

Warto podkreślić, że urlop ten jest płatny w wysokości połowy należnego wynagrodzenia, a pracodawca nie może odmówić udzielenia pracownikowi urlopu z powodu siły wyższej. Wystarczy jedynie złożyć wniosek najpóźniej w dniu, w którym będziemy z niego korzystać. 

Tagi: urlop