O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Najważniejsze to pokazać się z dobrej strony
O czym rozmawiać na kolacji biznesowej? Warto temat ten dobrze przemyśleć, ponieważ sprawa nie jest błaha, a powodzenie lub jego brak na rozmowie biznesowej może mieć kluczowe znacznie dla przyszłości naszej firmy. Szczególnie, jeśli kolacja ma odbywać się z udziałem ważnego kontrahenta bądź bardzo istotnego pracownika.
Na początek należy podkreślić, że warto ustalić z drugą stroną temat rozmowy, jaka będzie miała miejsce podczas kolacji. Nie powinniśmy bowiem trzymać naszego rozmówcy w niepewności, ponieważ takowa wywołuje stres i zdenerwowanie, a tego byśmy nie chcieli. Zresztą może to być negatywnie odbierane przez drugą stronę, a nawet jako forma opresji z naszej strony, bądź forma dominacji.
O czym rozmawiać na kolacji biznesowej?
Ustaliliśmy już temat. Nie ma jednak co katować konkretami naszego kontrahenta/pracownika/wspólnika tematem przewodnim od samego początku spotkania. Choć kolacja i dobre jedzenie rozrzedza nieprzyjemną atmosferę, postarajmy się o sympatyczny small-talk na początku rozmowy - czyli niezobowiązującą rozmowę na luźny temat. To także dobry sposób na to, by poznać naszego rozmówcę.
Nie starajmy się przy tym, nawet w wypadku small-talku, planować swoich wypowiedzi. Co więcej, powinniśmy także reagować na rozwój sytuacji i słuchać naszego rozmówcy. Niewygodnych pytań nie puszczajmy mimo uszu, ale odpowiadajmy dyplomatycznie. Budujmy swoją sytuację i obserwujmy to, jak swoją buduje nasz rozmówca.
Jeżeli udając się na spotkanie biznesowe, będziemy dokładnie wiedzieli, kim jesteśmy i z jakiej pozycji chcemy wystąpić oraz kim jest dla nas nasz rozmówca, mamy większą szansę, że rozmowa potoczy się w sposób naturalny, a my będziemy wiarygodni i spontaniczni - mówi dr Mariusz Zagórski, specjalista do komunikacji biznesowej z UW.
O czym rozmawiać na lunchu biznesowym
Nie powinniśmy także próbować popisywać się wiedzą podczas spotkania, ani schodzić na tematy polityczne. Nie wdawajmy się także w trudne moralnie tematy i nie komplikujmy rozmowy. Skupmy się na wytworzeniu przyjaznej atmosfery i powoli przechodźmy do meritum naszego spotkania. Przy zachowaniu wszelkich zasad kultury i uprzejmości nawet jeśli nie osiągniemy zamierzonego celu, zostaniemy zapamiętani jako kulturalni i sympatyczni ludzie.