BiznesINFO.pl Finanse Obligacje coraz mniej opłacalne. Wiemy, które przyniosą najmniej
Biznesinfo.pl

Obligacje coraz mniej opłacalne. Wiemy, które przyniosą najmniej

25 kwietnia 2020

Obligacje detaliczne. MF opublikowało majową ofertę

Kwietniowa oferta detalicznych obligacji skarbowych nie różniła się od tej z poprzednich miesięcy, ale nie zawarto w niej obniżki stóp procentowych w NBP. Już wiadomo, że w maju się to zmieni. Oprocentowanie 3-miesięcznych papierów OTS obniży się z 1,50 proc. do 0,50 proc., dobijając do stopy referencyjnej NBP.

2-letnie obligacje w maju to 1,00 proc. odsetek, czyli o 1 pkt proc. mniej niż w poprzedniej ofercie. Z kolei 3-letnie obligacje ze zmiennym oprocentowaniem w pierwszych szeście miesiącach to 1,1 proc. w skali roku. Bankier.pl zwraca uwagę, że to o połowę mniej, niż w poprzedniej ofercie.

Obligacje w dół

Jak podaje serwis, największe zmiany czekają obligacje indeksowane inflacją. 4-letnie obligacji COI w pierwszym roku zyskają zaledwie 1,30 proc. względem 2,40 proc. w kwietniu. Spadek z 1,25 proc. do 0,75 proc. dotyczy też marży na kolejne okresy. Obniżone zostały także 10-letnie obligacje emerytalne. W majowej ofercie jest 1,70 proc. odsetek za pierwszy rok - do tej pory było to 2,70 proc., a marża w kolejnych okresach będzie wynosić 1,00 proc. wobec 1,50 proc. poprzednio.

Obligacje przestają się opłacać

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane są odpowiednio 1,50% i 2,00% w pierwszym roku oszczędzania. Bankier.pl zwraca uwagę, że w kwietniu było nieporównywalnie wyższe - odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. Marże? W dół: obligacje 6-letnie do 1,25 proc., 12-letnie do 1,50 proc. Podobnie jak w przypadku “normalnych” 4-latek i 10-latek to spadek marży o 50 pb.

- Zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego - komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, cytowany w komunikacie resortu.

- W otoczeniu niskich stóp procentowych oferta obligacji oszczędnościowych nadal pozostaje atrakcyjna dla oszczędzających - w warunkach panującej niepewności w sferze gospodarczej obligacje oszczędnościowe, w pełni gwarantowane przez Skarb Państwa, to najbezpieczniejsza forma gromadzenia kapitału - dodaje przedstawiciel MF.

Obserwuj nas w
autor
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat