BiznesINFO.pl
Obostrzenia w szkołach podtrzymane

Marek BAZAK/East News

Obostrzenia dotyczące szkół pozostają w mocy. Do 14 marca starsi uczniowie będą uczyć się zdalnie

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie obostrzenia obowiązują w związku z nauką w szkole

  • Kiedy uczniowie starszych klas wrócą do szkół

  • Co z egzaminami i praktykami

Obostrzenia w szkole

Od dzisiaj obowiązuje nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Oznacza to, że do 14 marca w całym kraju uczniowie klas IV-VIII i starsi będą w dalszym ciągu uczyli się zdalnie. Do 14 marca zawieszone będzie też funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.

Uczniowie klas I-III

Uczniowie młodszych klas będą uczyć się stacjonarnie z wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego, gdzie liczba zachorowań jest najwyższa. Na Warmii i Mazurach zdalne nauczanie dla wszystkich uczniów bez względu na wiek będzie trwało od 1 do 14 marca.

Obostrzenia nie dotyczą też przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego - tam zajęcia z dziećmi w dalszym ciągu będą odbywać się stacjonarnie.

W nowelizacji, która dziś weszła w życie, znalazł się jeszcze jeden zapis - od 1 marca dyrektor placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole w celu przeprowadzenia badań edukacyjnych, których realizacja wynika z krajowych lub międzynarodowych zobowiązań ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, przekazała PAP.

W dalszym ciągu obowiązują zasady, zgodnie z którymi to dyrektorzy szkół specjalnych decydują o tym, czy zajęcia klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych będą odbywały się w trybie zdalnym, czy stacjonarnie.

PAP przypomina, że ograniczenie funkcjonowania nie dotyczy również szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii z racji specyfiki ich działania.

Egzaminy

Uczniowie klas VIII i klad maturalnych, którzy w bieżącym roku szkolnym będą przystępować do egzaminów, mogą korzystać z konsultacji indywidualnych lub w grupach przeprowadzanych stacjonarnie w szkole. O tym, czy takie zajęcia się odbywają, decyduje dyrektor placówki.

Dyrektorzy mogą także organizować w szkołach testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego i udostępniać pomieszczenia w szkole do przeprowadzania różnego rodzaju konkursów i olimpiad.

Praktyki zawodowe

Uczniowie, którzy muszą zrealizować praktyki zawodowe, mogą bez przeszkód zdobywać doświadczenie, ponieważ zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu mogą być w dalszym ciągu prowadzone. Warunkiem jednak jest, że grupy będą na tyle niskie, by możliwe było zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo.

W dalszym ciągu możliwe będzie kontynuowanie praktyk u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Podobne artykuły

NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.

Polska i Świat

Czwarta fala już w Europie. Pierwsze kraje zaostrzają rygor

Czytaj więcej >
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być fundamentem nowego pakietu mieszkaniowego

Polska i Świat

SIM nowym pomysł rządu na zapewnienie Polakom dostępu do mieszkań

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Polska i Świat

Elektrownia w Ostrołęce to ponad 1,3 mld strat. Ale sami zarabiali na niej 15 tys. zł na głowę

Czytaj więcej >