Już od jutro mieszkańcy kolejnych 18 powiatów z dodatkowymi obostrzeniami. Rząd potwierdza
Obostrzenia w 18 powiatach
Niekorzystna sytuacja epidemiczna w Polsce sprawiła, że rząd podjął decyzje o ponownym nałożeniu niektórych obostrzeń. Dzisiaj zarejestrowano 811 nowych przypadków koronawirusa i 14 zgonów. Najbardziej niepokojące wskaźniki odnotowano w województwie śląskim (181), mazowieckim (148) i małopolskim (136).
Dlatego też na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekazał, że od piątku 14 sierpnia będzie obowiązywała nowa lista powiatów objętych dodatkowymi pandemicznymi obostrzeniami. Podtrzymano tzw. strefę czerwoną (największe restrykcje) i żółtą oraz utworzono strefę ostrzegawczą, która wskazuje, że poszczególne mogą zostać wkrótce przesunięte do strefy żółtej (dotyczy to na razie tylko powiatu tatrzańskiego).
Obostrzenia w powiatach strefy czerwonej
Najbardziej dotkliwe obostrzenia czekają na mieszkańców stref czerwonych. W tych regionach nie można organizować targów i wydarzeń kulturalnych. Z użytku wyłączone są wesołe miasteczka, parki rozrywki i rekreacyjne, sanatoria oraz ośrodki rehabilitacji. W kinach może przebywać co najwyżej 25 proc. obłożenia sali, w kościołach - maksymalnie 50 proc. obłożenia budynku, a przed świątynią może gromadzić się do 150 osób. W spotkaniach rodzinnych takich jak wesela czy pogrzeby może uczestnić nie więcej niż 50 osób. W restauracjach na 1 osobę muszą przypadać 4 mkw. Obostrzenie, które najbardziej może wpłynąć na życie codzienne obywateli ze stref czerwonych to obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.
Od piątku 14 sierpnia w strefie czerwonej znajdą się: powiat nowosądecki, miasto Nowy Sącz, powiat rybnicki, powiat wodzisławski, miasto Ruda Śląska, powiat ostrzeszowski, powiat wieluński, miasto Rybnik oraz Jastrzębie Zdrój (przeniesione ze strefy żółtej).
Obostrzenia w powiatach strefy żółtej
Obostrzenia dotyczą także obywateli zamieszkujących powiaty, które znalazły się w strefach żółtych. W tych regionach działają kina, ale tylko z 25 proc. obłożeniem. Wprowadzono także limity na siłowniach, w klubach i centrach fitness (7 mkw. na 1 osobę) oraz w wesołych miasteczkach i parkach rozrywki (10 mkw. na 1 osobę). W powiatach strefy żółtej w uroczystościach rodzinnych może brać udział co najwyżej 100 osób. Identyczny limit obowiązuje na wydarzeniach kulturalnych organizowanych w tych powiatach. Targi i kongresy mogą się odbywać pod warunkiem przestrzegania zasady 1 osoba na 4 mkw. W strefach żółtych nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu.
W strefie żółtej znalazły się powiat pszczyński (wcześniej w strefie czerwonej), powiat cieszyński, powiat wieruszowski, miasto Żory oraz powiaty, które do tej pory były w strefie zielonej, czyli powiat raciborski, powiat limanowski, powiat grajewski, miasto Biała Podlaska i powiat nowotarski. Od piątku 14 sierpnia obostrzenia wyznaczone dla strefy żółtej przestają obowiązywać w powiecie przemyskim, mieście Przemyśl, powiecie kępińskim, powiecie wieruszowskim, powiecie pińczowskim i powiecie jarosławskim, jak przekazuje parkiet.pl.
<