Obostrzenia w sklepach szykują szczególnie surowe. W Wielkanoc już zmieniają godziny pracy
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakich obostrzeń możemy się spodziewać
-
Czy wrócą godziny dla seniorów
-
Jakie będą godziny otwarcia sklepów przed świętami
Obostrzenia w sklepach tuż za rogiem?
Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa i aktualnie borykamy się już kolejną, trzecią falą zachorowań. Od kilku dni cała Polska pozostaje objęta obostrzeniami, które do tej pory miały charakter regionalny, a minister zdrowia podkreśla, że jeśli sytuacja się nie poprawi to będziemy musieli zmierzyć się z całkowitym lockdownem.
Sytuację pandemiczną w kraju potęguje fakt nadchodzących świąt Wielkanocy, do których Polacy przywiązują ogromną wagę. Z sondażu Barometr Providenta opisywanego przez "Rzeczpospolitą" wynika, że większość Polaków nie tylko powiększyła świąteczny budżet na zakupy, ale również planuje spędzić święta w tradycyjny sposób.
- Około 37 proc. badanych stwierdziło, że tegoroczną Wielkanoc będzie obchodzić w tradycyjny sposób i spotka się z rodziną i przyjaciółmi. Jednak wiele osób także w tym roku chce zachować większą ostrożność - tłumaczy dziennikowi Karolina Łuczak, rzecznik Providenta.
Z badania wynika, że 19 proc. badanych nie planuje żadnych spotkań rodzinnych w te święta wielkanocne , natomiast 13 proc. spędzi je z rodziną na kamerce internetowej . Jakich zatem obostrzeń możemy spodziewać się w sklepach?
Obostrzenia w sklepach na Wielkanoc?
Większość osób, które muszą funkcjonować normalnie obawia się powrotu godzin dla seniorów. Obowiązujące między godz.: 10:00 a 12:00 bardzo często utrudniały młodszym ludziom życie , którzy skarżyli się nie niemożność zrobienia zakupów przed pracą, czy kupienie lunchu w porze pracy. Na razie nie jest wiadome czy rząd zdecyduje się na powrót do tego rodzaju obostrzeń w sklepach.
- Dziś trudno sobie wyobrazić scenariusz, w którym rząd wróciłby do tamtego rozwiązania, które krytykowane było solidarnie przez niemal każdego przedstawiciela branży handlowej wypowiadającego się na ten temat - zaznacza Paweł Jachowski cytowany przez Business Insider.
Jednakże portal wiadomoscihandlowe.pl informuje, że możliwe jest zwiększenie limitów osób sklepach. Przypomina, że strategia dotycząca narodowej kwarantanny obejmowała jednego klienta na 20 mkw. w sklepach o powierzchni co najmniej 100 mkw. Aktualnie jest to jedna osoba na 15 mkw. W mniejszych sklepach obowiązuje limit jednego klienta na 10 mkw., natomiast w przypadku większych obostrzeń przypadałaby jedna osoba na 15 mkw.
Mimo hipotetycznych obostrzeń w sklepach, te nie zwalniają tempa i zachęcają klientów do zrobienia zakupów w przedświątecznym okresie. Klienci muszą zwrócić szczególną uwagę na to, co dzieje się w Wielką Sobotę, bowiem czas pracy jest w tym dniu skrócony i większość sklepów będzie czynna do godz. 13:30. Z kolei w Wielkanoc nieczynne pozostaną wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe, np.: Lidl, Kaufland, Auchan, Biedronka , czy Dino. W poniedziałek wielkanocny sytuacja będzie podobna, jednakże nie pozostanie bez wyjścia.
Istnieje prawdopodobieństwo, że w tych dniach zrobimy zakupy w sklepach osiedlowych, sklepach sieci Żabka i Lewiatan oraz na stacjach benzynowych. Otwarte pozostaną również restauracje, które w obecnej sytuacji działają tylko na wynos.