BiznesINFO.pl Polska i Świat Obowiązek segregacji ubrań wszedł w życie. Wiadomo, co później dzieje się z tekstyliami
Fot. Worawee Meepian's Images/CanvaPro

Obowiązek segregacji ubrań wszedł w życie. Wiadomo, co później dzieje się z tekstyliami

23 lutego 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Od 1 stycznia 2025 roku odzież należy obowiązkowo segregować i przekazywać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Ma to ułatwić proces recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów tekstylnych. Wiadomo, co dzieje się z ubraniami i butami, których pozbędziemy się na nowych zasadach.

Fast fashion zbiera żniwa

Ubrania wbrew pozorom są obecnie bardzo tanie, a w jeszcze korzystniejszych cenach można je kupić z dalekiego wschodu. Co jednak istotne, za tym wszystkim idzie degradacja środowiska i praca niewolnicza dzieci . Fast fashion jest aktualnie niemal w szczycie swojego rozwoju i powoli zaczyna zbierać żniwa.

Każdego roku na całym świecie produkuje się nawet 100 milionów ton odzieży , a 92 miliony ton lądują na wysypiskach śmieci . Dla zwizualizowania sobie skali problemu można sobie wyobrazić, że co sekundę jedna ciężarówka pełna tekstyliów rozładowuje towar . Ubrania są też obecnie mniej trwałe oraz znacznie szybciej się nudzą. Poskutkowało to tym, że obecnie daną sztukę zakładamy 7 do 10 razy, a następnie wyrzucamy. Jeszcze 15 lat temu wynik ten był o 35% wyższy .

wysypisko śmieci.jpg
Fot. Yevhen Smyk/Getty Images/CanvaPro

Równocześnie fast fashion i cały przemysł tekstylny odpowiadają za 20% zanieczyszczeń wody, a aby wyprodukować 1 kilogram bawełny potrzeba aż 20 tys. l zasobów wodnych . Warto również zauważyć, że w 2000 roku marki produkowały o aż połowę mniej ubrań niż dziś, co jasno wskazuje, że zapotrzebowanie — choć nie powinno, to znacząco wzrosło .

Ten produkt był hitem w polskich sklepach. Teraz producent ostrzega klientów
Komornicy szykują bat na dłużników. Ważne przepisy do zmiany

Nowe obowiązki segregacji weszły w życie

To między innymi te dane najprawdopodobniej zmobilizowały Unię Europejską do wprowadzenia konkretnych regulacji w sprawie segregacji tekstyliów . Te weszły w życie w Polsce 1 stycznia 2025 roku i w związku z tym obywatele zyskali nowy obowiązek. Do tej pory nienoszone ubrania wyrzucało się do pojemnika z odpadami zmieszanymi , teraz postępowanie wygląda zupełnie inaczej.

recykling.jpg
Fot. siriwannapatphotos/CanvaPro

Od początku roku gminy powinny zapewniać przyjmowanie odpadów tekstyliów, a rozwiązaniem minimum jest odbiór w PSZOKach, a więc Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych . Choć mieszkańcy nie muszą zaopatrywać się w nowy pojemnik na wyrzucaną odzież, to jednak powinno się je przekazywać do wskazanego przez organ punktów. Tyczy się to tekstyliów, ubrań oraz obuwia .

Bez wprowadzenia zmian w obszarze zarządzania odpadami, przemysł tekstylny nadal będzie powodował nadmierną emisję gazów cieplarnianych, konsumpcję zasobów naturalnych i zanieczyszczenie wód. Niepotrzebne i zużyte ubrania zapełniają nasze składowiska, a wiele z nich trafia w miejsca przypadkowe jak choćby las - uzasadniała zmiany wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Oprócz wprowadzenia regulacji praktyk Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało również katalog dobrych praktyk, które mają pomóc gminom dostosować się do przepisów w efektywny sposób . Chodzi między innymi o zbiórkę workową “door-to-door”, organizowanie punktów wymiany nienoszonej odzieży, a także wprowadzanie innowacyjnych form recyklingu .

Odpowiednie segregowanie tekstyliów pozwala na ponowne wykorzystanie ich w rozmaity sposób. Wiadomo, co dzieje się z niepotrzebnymi ubraniami, kiedy zostaną rozdysponowane w nowy wymagany sposób .

Zobacz: PKP Intercity ma prezent dla pasażerów. Prezes zdradził plany nowego programu

Wiadomo, co dzieje się z wyrzuconymi tekstyliami

To, co wydarzy się z danym elementem ubrania, zależy od wielu czynników. Chodzi między innymi o jego jakość i działania konkretnego podmiotu, do którego trafią . Jeśli tkanina nie jest zniszczona i można ją ponownie wykorzystać, może ona zostać skierowana do osób ubogich, którym przyda się w codziennym użytkowaniu. W innych przypadkach może je czekać ponowna sprzedaż na przykład w sklepach z odzieżą używaną .

Jeśli jednak dane ubranie nie nadaje się do ponownego wykorzystania, wtedy może trafić do specjalnej instytucji, która zajmie się jej recyklingiem . W sposób specjalny mogą zostać potraktowane cenne i drogie surowce, takie jak między innymi wełna — ta może między innymi zostać wyizolowana z całej tkaniny i ponownie trafić do obiegu . Z tańszych materiałów gorszej jakości tworzy się specjalne włókna, a stworzony z nich materiał będzie użyty ponownie do uszycia nowej sztuki ubrania.

Istnieją również firmy, które zajmują się ponowną obróbką butów. Choć te trudniej jest poddać recyklingowi , i tutaj jest to jak najbardziej możliwe . Takie obuwie zostanie nagrzane, aby pozbyć się kleju, a następnie rozdzielne na poszczególne materiały. W ten sposób można odzyskać na przykład skórę, która z powodzeniem można ponownie wykorzystać . Pianka i guma są z kolei mielone na drobno, tworząc nowy surowiec.

Materiały tekstylne są wbrew pozorom bardzo cenne, a dzięki ich segregacji będą oddzielone od pozostałych odpadów, w ten sposób mają większą szansę na to, aby trafić do organizacji, która zrobi z nich ponowny użytek . Wprowadzone od stycznia regulacje najprawdopodobniej znacząco wesprą ten proces.

NFZ ujawnił, ile wydał na Ukraińców. To może być koniec przywilejów
Od 1 marca wielka zmiana w szkołach. Rodzice nie będą zadowoleni
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat