Oczy Europy zwrócone na Katowice. Europejski Kongres Gospodarczy kluczowy dla Polski
Już 7-9 maja przedsiębiorcy, specjaliści w dziedzinie biznesu oraz politycy pojawią się na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Wśród gości znajdują się m.in. premier Donald Tusk i Ursula von der Leyen. O tym, jak kluczowym wydarzeniem dla Polski jest EEC (European Economic Congress), opowiedział Wojciech Kuśpik, polski przedsiębiorca i inicjator kongresu.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach
W ciągu trzech dni goście XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędą dyskusje na tematy, którymi żyje nie tylko Polska i Europa. W jednym miejscu zbiorą się decyzyjni politycy, przedsiębiorcy, eksperci, naukowcy oraz młodzi aktywiści, aby omówić najważniejsze tematy z dziedziny gospodarki, kierunków rozwoju społecznego czy kluczowe dla przyszłości zjawiska i trendy. Wśród gości jest mi.in premier Donald Tusk, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i były premier Jerzy Buzek.
Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradniOczy Unii Europejskiej zwrócone na Katowice
Inicjator EKG w rozmowie z Mikołajem Dowejko opowiedział, do jakiej rangi urósł Kongres w przeciągu ostatnich lat i jakie znaczenie ma dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Dane to pokazują. Ponad 11 tys. gości przez trzy dni jest stacjonarnie w Katowicach. Na kongres przyjeżdżają najważniejsze osoby, najważniejsze osoby z biznesu, najważniejsze osoby z Komisji Europejskiej. EKG przez te lata stał się największą tego typu imprezą w Europie Centralnej – powiedział Wojciech Kuśpik.
ZOBACZ TAKŻE: Zniknie kultowy zakład pracy z lat 50. Ruszają masowe zwolnienia
”100 tys. rozmów biznesowych” w trakcie trzech dni
Wojciech Kuśpik nie ma wątpliwości, że wydarzenie to niesie za sobą znaczący wpływ nie tylko na Polaków, ale i wszystkich Europejczyków.
Na przestrzeni lat my to obserwujemy i mam dowody na to (..) Ten głos jest realnie słyszalny i realnie oddziałuje (…) Zrobiliśmy takie badanie i okazało się, że średnio jeden z naszych gości odbywa 10 spotkań w trakcie kongresu – to odbywa się 100 tys. rozmów biznesowych (…) Często słyszymy, że ten konkretny projekt on się zaczął 2, 3 lata temu na kongresie – podkreślił Kuśpik.
Przypomniał także, że projekt Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jest wsparciem dla regionów górniczych, miał swój początek z inicjatywy Jerzego Buzka właśnie na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Inicjatorom wydarzenia ogromnie zależało na tym, aby podkreślić, jak ważna jest obecność w Unii Europejskiej dla Polski.
Jak duże ma to znaczenie dla biznesu, dla rozwoju samorządów. Nie chodzi tutaj tylko o środki unijne (…) to że jesteśmy w Unii powoduje, że mamy wspólny rynek, że inwestycje które są realizowane w Polsce, często są realizowane z myślą o UE – dodał.
Materiał partnera