Od kwietnia wypłaty tysięcy Polaków będą niższe. Ostatni dzwonek, by samemu zdecydować o PPK
Osoby, które chcą zrezygnować z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych, muszą złożyć wniosek o rezygnacji z programu. W przeciwnym razie z ich wypłat zostanie potrącona składka na PPK.
Autozapis do PPK
Autozapis do PPK dotyczy wszystkich pracowników w wieku 18 do 55 lat. Odbywa się on co cztery lata.
Z dniem 1 marca tracą ważność wszystkie przesłane wcześniej rezygnacje z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Pracownicy, którzy nie chcą oszczędzać na emeryturę z PPK, muszą do 31 marca ponownie złożyć wniosek o wyjście z programu.
Warto zaznaczyć, że składki na PPK pobierane są z wynagrodzenia brutto pracownika, co oznacza, że poziom składek wpływa na wysokość wynagrodzenia netto. Jeśli pracownik nie złoży deklaracji, składki na PPK będą pobierane automatycznie, a to oznacza niższą pensję.
Wypisać można się w każdym momencie
Pracownik, który nie złoży deklaracji do końca marca, zostanie zapisany automatycznie do programu i zostanie potrącona składka na PPK.
Trzeba zaznaczyć, że w każdym momencie może się wypisać z programu lub do niego przystąpić, wystarczy że złoży odpowiednią deklarację pracodawcy.
Pracownicze Plany Kapitałowe
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny system oszczędzania na emeryturę. W przypadku pracownika wynagrodzenia brutto pracownika potrącane jest 2 proc. (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mają możliwość obniżenia składki do 0,5 proc.), 1,5 proc., które wpłaca pracodawca, natomiast roczna dopłata od państwa wynosi 240 zł.