Od stycznia zmiany w segregacji śmieci. Jeśli tego nie zrobisz, zapłacisz karę
Początek 2025 roku przyniesie Polakom ważne zmiany w prawie dotyczącym gospodarki odpadami. Wprowadzenie obowiązkowej segregacji zupełnie nowej kategorii odpadów ma zwiększyć zakres odzysku surowców oraz ograniczyć ilości śmieci trafiających na wysypiska. Co trzeba będzie segregować od nowego roku i do jakich pojemników wrzucać?
Zmniejszyć ilość odpadów zalegających na wysypiskach
Recykling to proces przetwarzania zużytych materiałów i odpadów w celu ich ponownego wykorzystania. Za jego sprawą surowce takie jak plastik, papier, szkło oraz metal mogą być zamieniane w nowe produkty lub przynajmniej w pewnym stopniu wykorzystywane do ich produkcji, zamiast trafiać na składowiska lub do środowiska, gdzie rozkładałyby się nawet przez setki lat. Odzysk surowców do ponownego wykorzystania możliwy jest między innymi dzięki segregacji odpadów.
Od początku przyszłego roku w poczet materiałów podlegających obowiązkowej segregacji w Polsce trafi zupełnie nowa kategoria.
Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Seniorzy sporo zaoszczędząNowa kategoria odpadów oznacza nowe pojemniki?
Od 2025 roku pojawi się nowa kategoria odpadów podlegających segregacji. Chodzi o tekstylia, których rozkład jest bardzo długi i szkodliwy dla środowiska. Dotąd przez wiele lat składowano je na wysypiskach, teraz, podobnie jak inne surowce, będą trafiały do recyklingu. Nowe regulacje oznaczają, że ubrania, wszelkie tkaniny domowe (takie jak obrusy, zasłony, ręczniki i pościele), a także obuwie, nie będą mogły być wrzucane do pojemników na odpady zmieszane.
Trzeba je będzie za to dostarczać do specjalnie wyznaczonych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Taki system funkcjonował dotychczas w wybranych gminach jako zalecenie, jednak od przyszłego roku stanie się powszechnym standardem w całym kraju.
Dane z Wrocławia wskazują, że do punktów zbiórki trafia miesięcznie około 6 ton tekstyliów, co rocznie daje około 72 tony. Mimo to, tekstylia stanowią niewielki procent w odpadach zmieszanych, co wpłynęło na decyzje o tym, że nowy dedykowany pojemnik w każdym śmietniku nie zostanie wprowadzony. Zamiast tego w niektórych miejscowościach mogą być organizowane wygodne zbiórki tekstyliów bezpośrednio przy posesjach mieszkańców.
Ignorancja może być kosztowna
Wprowadzenie nowych regulacji wiąże się również z możliwością nakładania kar na osoby, które nie dostosują się do obowiązujących wymogów. Podobnie jak w przypadku innych kategorii odpadów, brak segregacji tekstyliów może skutkować konsekwencjami finansowymi.
Jak zauważa serwis „Money.pl”, przykładem może być system obowiązujący w Ustrzykach Dolnych na Podkarpaciu, gdzie mieszkańcy za prawidłowy wywóz śmieci płacą 37 zł miesięcznie za osobę. W przypadku braku segregacji stawka ta wzrasta trzykrotnie, do 111 zł. Odpowiedzialność za kontrolę poprawności segregacji ponoszą podmiotach odbierające odpady. To ich zadaniem jest weryfikacja zawartości pojemników oraz dokumentowanie nieprawidłowości i nakładanie kar.