Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Archeolodzy po prostu padli na kolana. Odkrycie rzuca zupełnie inne światło na historię świata
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 28.09.2020 02:00

Archeolodzy po prostu padli na kolana. Odkrycie rzuca zupełnie inne światło na historię świata

Niesamowite odkrycie archeologów. Stal nierdzewna sprzed 1000 lat.
Wikimedia/Cybularny, (CC0 1.0)

Odkrycie archeologów

Historia stali nierdzewnej sięga drugiej połowy XIX wieku. We Francji dokonano odkrycia, że stop żelaza i chromu chroni stal przed kwaśnymi substancjami i zapobiega jej korozji. Wynalazek opatentowali, nieco później, bo w 1913 roku, inżynierowie Kruppa. 

Stal nierdzewna okazała się niezbędna w tworzeniu instalacji, przemyśle spożywczym, wykonywaniu zbiorników, konstrukcji stalowych i wiele innych. Archeolodzy odkryli jednak, że tego typu stopów dokonywano o wiele wcześniej niż moglibyśmy sobie to wyobrazić.

Odkrycie naukowców dotyczy przedmiotu wykonanego ze stali tyglowej o niskiej zawartości chromu, znalezionego Iranie, na terenie wioski Czak Czak, w której znajduje się święta jaskinia wyznawców zaratusztrianizmu przekazała Interia. Mimo że odkryty stop nie jest idealnym odpowiednikiem dzisiejszej stali nierdzewnej, to wykazuje bardzo podobne właściwości.

Powiew nowoczesności

- Badania te dostarczają nie tylko najwcześniejszych znanych dowodów na produkcję stali chromowej już w XI w.n.e., ale także dostarczają znacznika chemicznego, który może pomóc w identyfikacji artefaktów wykonanych ze stali tyglowej w muzeach lub zbiorach archeologicznych - powiedział cytowany przez Interię Rahil Alipour, archeolog z University College London.

Mimo że Czak Czak nie jest w tej chwili wielkim ośrodkiem i wioska ożywa raz w roku w okresie czerwca, kiedy w miejsce kultu przybywa tysiące Zaratusztrian, według informacjach zgromadzonych w rękopisach z tamtego rejonu, Czak Czak był kiedyś ważnym i jedynym ośrodkiem produkcji stali w epoce perskiej.

Perskie narzędzia stalowe można podziwiać w muzeach na całym świecie. Odkrycie archeologów pokazuje, że jest do zbadania jeszcze mnóstwo zagadek, a z przedmiotów, które zdawałyby się nam symbolem współczesności, mogli korzystać nasi przodkowie.

Tagi: Odkrycie stal