Odmówisz szczepienia, zapłacisz wysoką karę. Powstanie specjalny rejestr
Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował: posypią się mandaty za brak szczepienia. Jak ostrzega GIS, odmowa szczepionki z każdym rokiem staje się coraz większym problemem. Rozwiązaniem ma być nie tylko nowy system kar finansowych, ale również uruchomienie rejestru niezaszczepionych. Kto powinien mieć sie na baczności? Chodzi przede wszystkim o dzieci.
GIS alarmuje: Polacy nie chcą się szczepić!
Temat szczepionek stał się szczególnie kontrowersyjny w czasie pandemii. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości jest to problem na znacznie szerszą skalę. Statystyki z ostatnich lat jasno pokazują, że Polacy coraz częściej decydują się na odmowę szczepienia. A konkretniej: decydują się nie zaszczepić swojego dziecka. Od 2017 liczba odmów rośnie o około 10 tys. każdego roku. Tylko w ubiegłym roku odnotowano aż 87 tys. takich. GIS podkreśla, że skutki tej tendencji mogą być opłakane i dlatego zamierza zastosować skuteczniejszy środek dyscyplinujący.
Ile wyniesie mandat za brak szczepienia?
Główny Inspektorat Sanitarny od dawna zbiera dane dotyczące odmów rodziców ws. szczepienia dzieci. Również wizja kary finansowej nie jest nowością — do tej pory były to grzywny w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Proces wyegzekwowania takiej kary jest jednak niezwykle czasochłonny. Szef GIS, dr Paweł Grzesiowski, zapowiedział, że w związku z tym system ma ulec zmianie. Przede wszystkim grzywny mają zostać zastąpione mandatami; te będą niższe, ale za to wystawiane niemal natychmiast.
Mandat to jest kwestia kilkuset złotych. Nakładany jest, gdy widzimy, że rodzic wyraźnie uchyla się i przynosi tak zwane lewe zaświadczenie czy podaje niekoniecznie prawdziwe przyczyny nieobecności na wizycie szczepiennej - wyjaśniał Główny Inspektor Sanitarny, cytowany przez TVP Info.
Niezaszczepieni trafią do rejestru
Rosnąca liczba niezaszczepionych dzieci to także coraz wyższe ryzyko wystąpienia chorób, które w przeszłości udało się niemal całkowicie wyeliminować. Jak podaje TVP Info, na początku września aż 17 proc. trzylatków nie miała obowiązkowych szczepień. Warto dodać, że skuteczne budowanie odporności społecznej zakłada margines do 5 proc.. W Opolu odnotowano już kilka przypadków zarażenia krztuścem.
Co na to GIS? W najbliższej przyszłości uruchomiona ma zostać baza danych dzieci, które nie zostały zaszczepione. Jak zaznaczył dr Grzesiowski, rejestr pozwoli nie tylko zebrać informacje o odmowach ze strony rodziców, ale także określić, które dziecko nie dostało konkretnej szczepionki.