BiznesINFO.pl
Szokujące odprawy dla górników, którzy dobrowolnie odejdą z zawodu

Flickr/Kris Duda

Odprawa dla górnika: 120 tys. zł. Jeśli odejdzie z pracy dobrowolnie

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Odprawa dla górnika ma wynieść 120 tys. zł

  • W jakiej sytuacji górnik otrzyma taką kwotę

  • Kiedy ma zostać zamknięta ostatnia kopalnia w Polsce

Szokujące odprawy dla górników

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” gościł w środę w „Popołudniowej rozmowie RMF FM”. Wywiad dotyczył przede wszystkim negocjacji związkowców z rządem na temat przyszłości kopalń i górników. Pytany o możliwość zakończenia negocjacji i zaprezentowania umowy jeszcze w tym tygodniu, Kolorz stwierdził, że na to pytanie „nikt nie zna odpowiedzi”, a same rozmowy przebiegają „sinusoidalnie”.

- Jeżeli miałbym się odnosić do tego, o czym rozmawialiśmy wczoraj w zespole roboczym z rządem, to mógłbym powiedzieć, że jestem bardzo leciutkim, ale optymistą. Natomiast biorąc pod uwagę to, co wyprawiało się od września, czyli od podpisania porozumienia postrajkowego aż do teraz, no to nie wiem tak naprawdę, jak to będzie jutro, jak to będzie na tych wszystkich rozmowach plenarnych – powiedział Kolorz.

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zdradził, że kwestią budzącą największe spory na linii związkowcy-rząd, są ustawowe gwarancje zatrudnienia dla górników.

- To jest jedna z najważniejszych rozbieżności w tych naszych negocjacjach, ponieważ my chcielibyśmy, aby te gwarancje zatrudnienia, podpisane, nota bene, przez stronę rządową 25 września ubiegłego roku były gwarancjami ustawowymi. W tej chwili przepychamy się różnego typu wykładniami prawnymi, czy to jest zgodne z konstytucją, czy to nie jest zgodne z konstytucją – mówił w rozmowie z Marcinem Zaborskim Kolorz.

- Na dzisiaj rząd mówi: "ustawowej gwarancji nie damy". My mówimy: "dajcie" – dodaje związkowiec, zdradzając jednocześnie, że „Solidarność” ma przygotowany wariant rezerwowy, który ma być jak to określa Kolorz „hardkorowy”.

Gigantyncza odprawa dla górników

O ile ustawowa gwarancja zatrudnienia budzi spór między związkowcami a rządem, to jako element „praktycznie uzgodniony” Kolorz wskazuje kwestie dotyczącą odpraw dla górników, którzy zdecydują się dobrowolnie odejść z zawodu. Kwota może szokować, z czego zdają sobie sprawę sami związkowcy.

- Ja wiem, że kwota przeraża, ale najprawdopodobniej będzie to 120 tys. zł netto  – zdradził w „Popołudniowej rozmowie RMF FM” przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

- Dla górnika, który będzie chciał odejść z zawodu i będzie chciał rozpocząć nową drogę życiową poza górnictwem – doprecyzował Kolorz.

Ostania kopalnia zniknie za 28 lat?

Sporu jak podkreśla związkowiec, nie budzi również fakt, iż w 2049 roku zostanie zamknięta ostatnia kopalnia w Polsce. Taką datę uzgodniono jesienią zeszłego roku w zawartym wówczas porozumieniu między rządem a górniczymi związkami w kwestii transformacji górnictwa. Przywoływaliśmy wówczas opinie ekspertów, którzy przewidują, że w związku z dynamicznym rozwojem źródeł odnawialnych, co doprowadzi do spadku popytu na węgiel kamienny, może dojść do tego znacznie wcześniej.

- Prawdopodobnie w ciągu 15 lat zamkniemy ostatnią kopalnie energetycznego węgla kamiennego – prognozował  w rozmowie z portalem MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert portalu WysokieNapiecie.pl.

Podobne artykuły

Praca dla nastolatków jest czymś innym niż dla starszych pokoleń. Gdzie chcą pracować nastolatki?

Praca

Praca oczami polskiej nastolatki. Młode Polki widzą swoją pracę w sieci, nie w sieciówce

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Sklep sieci "Lidl"

Praca

Lidl szuka do pracy studentów. Mogą liczyć na niemałe pieniądze

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa Trasa WZ 24.09.2016. n/z Kobiety debatujace na lawce.

Praca

Kobiety nawet 20 proc. mniej od mężczyzn. Emerytury też dostają niższe

Czytaj więcej >
Praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Praca

Praca zdalna zostanie prawnie uregulowana. Prace nad kształtem przepisów są w toku

Czytaj więcej >
ZUS przegląda zdjęcia w sieci i może odebrać zasiłek

Praca

ZUS zabrał zasiłek po zobaczeniu zdjęć w sieci. Nauczycielka przegrała w sądzie

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 25.11.2020. n/z Ludzie na schodach w maskach ochronnych.

Praca

Polacy skarżą się na sytuację zawodową. Ponad połowa wykazuje pesymizm

Czytaj więcej >