Ograniczenia w 500 plus. Projekt ustawy już gotowy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tworzy ustawę, w której zmieni sposób przyznawania i wypłacania świadczenia 500 plus. Rząd coraz częściej szuka oszczędności w programach socjalnych, które sam wprowadził.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie zmiany szykują się w 500 plus
-
Ile zaoszczędzi rząd na zmianach
Nie tylko 300 plus. 500 plus też do zmian
500 plus to fundamentalny program Prawa i Sprawiedliwości, który miał zachęcić Polaków do zakładania rodziny i posiadania dzieci. W efekcie 500 plus do wzrostu dzietności nie przyczyniło się wcale, a rząd zaczął podkreślać, że jest to program mający pomóc najuboższym rodzinom.
Premier Mateusz Morawiecki przy prezentacji Polskiego Ładu podkreślił, że 500 plus pozostaje w nowym porządku Zjednoczonej Prawicy. Jednakże nie wspominał o tym, że planowane są zmiany w sposobie przyznawania i wypłacania świadczeń - podobny lifting przeszło 300 plus, czyli Dobry Start.
Jednocześnie beneficjenci 500 plus mogą być pewni, że świadczenie nie ulegnie podwyżce. Nie zostanie też zwaloryzowane. Potwierdzili to politycy obozu rządzącego. Zamiast tego resort szykuje nowelizację ustawy o 500 plus.
500 plus na nowych zasadach
500 plus na starych zasadach ma obowiązywać jedynie do 31 marca 2022 r. - wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych. Od stycznia 2022 r. 500 plus będzie przyznawane w nowym systemie.
Zmiana obejmuje podmiot odpowiedzialny za wypłatę świadczeń. Dotychczas pieniądze wypłacały samorządy i gminy, natomiast po zmianach za transakcje 500 plus będzie odpowiedzialny Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Podobnie jak 300 plus, 500 plus będzie wypłacane tylko na konto bankowe. Znikają zatem tradycyjne formy pobierania świadczenia. Wnioski również będzie można złożyć jedynie drogą elektroniczną - tradycyjna zostaje wyłączona.
Jak informuje Radio Zet, rząd proponował, aby 500 plus przyznawane było tylko tym rodzicom, którzy poddali się szczepieniu. W tym przypadku zastanawiający jest fakt tego, że nie tylko rodzice pobierają świadczenie na dziecko - mogą to robić także opiekunowie prawni, np.: dziadkowie.
Z kolei od 2023 r. pieniądze z tytułu 500 plus mają być przyznawane automatycznie - bez składania żadnych wniosków. ZUS będzie wypłacał środki na podstawie zgromadzonych informacji na temat gospodarstwa rodzinnego.
Dzięki zmianom rząd ma zaoszczędzić ok. 3,1 mld złotych w latach 2022-2032 z tytułu wypłat 500 plus.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl