BiznesINFO.pl
PHOTO: P.GAJEK/SE/EAST NEWS KATOWICE RACHUNKI OPLATY RACHUNEK OPLATA WPLATA KSIAZECZKA OPLAT CZYNSZ TELEFON GAZ PRAD MIESZKANIE BLANKIET PRZELEW ZLECENIE STALE KALKULATOR LICZENIE WPLATA WODA 12.03.2001

PIOTR GAJEK/East News

W ciągu 4 lat rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rachunki za ogrzewania w ciągu najbliższych lat wzrosną dwukrotnie

  • Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy

  • Czy rząd w związku z podwyżką przewiduje rekompensaty

Ceny za ogrzewanie drastycznie wzrosną?

Czy rząd Mateusza Morawieckiego ukrywa przed Polakami nadchodzące drastyczne podwyżki cen ogrzewania i prądu? – pyta dziennik „Fakt”. Gazeta dotarła do rządowych obliczeń pokazujących jak w najbliższych latach będą rosły rachunki za ogrzewanie domów bądź mieszkań. Wygląda na to, że trzeba liczyć się z drastycznymi podwyżkami.

Wszystko w związku z rosnącą ceną za prawa do emisji dwutlenku węgla, jedną ze składowych rachunków za ogrzewanie. Prawa te jak przypomina tabloid musza wykupywać firmy ciepłownicze, w następstwie czego koszt ten płacą odbiorcy energii w rachunkach za czynsz.

Z danych przywołanych przez gazetę wynika, że w zeszłym roku statystyczne gospodarstwo domowe płaciło za prawa do emisji dwutlenku węgla 324 zł. Tymczasem wspomniane rządowe wyliczenia wskazują, że za cztery lata opłata ta wzrośnie do 694 zł, czyli ponad dwa razy więcej.

Na tym jednak nie koniec. W perspektywie dekady cena za prawa do emisji dwutlenku węgla ma wynieść 1289 zł, co oznacza niemal 1000 zł więcej niż obecnie.

Rządowe obliczenia, jak pisze „Fakt” miały zostać stworzone w oparciu o dane z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Gazeta twierdzi, że zdobyła je z „wysokich kręgów rządowych”.

Sam rząd na razie milczy w tej sprawie. Mówią za to polityce, którzy do niedawna byli obecni w rządowych ławach. - Skala ubóstwa energetycznego wzrośnie, ponieważ seniorów, rodziny wielodzietne, mieszkańców wsi i małych miasteczek nie będzie stać na zapłacenie rachunku za ogrzewanie – przestrzega w rozmowie z tabloidem Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski, odwołany ostatnio ze stanowiska wiceministra aktywów państwowych.

Zmiany w rachunkach za ogrzewanie potwierdzają w rozmowie z gazetą przedstawiciele spółki Veolia Energia, która zarządza siecią ciepłowniczą w Warszawie.

Będą rekompensaty?

Czy w związku z zapowiadanymi wzrostami cen rząd rozważa rekompensaty? Jak zapowiedział kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Mueller, na finansowe wsparcie będą mogli liczyć najubożsi, którzy za prąd płacą 10 proc. swoich dochodów.

O rekompensatach za prąd dla najmniej zarabiających mówił również w mijającym tygodniu Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Szczegóły mają być znane w czerwcu.

- Do końca pierwszej połowy tego roku ten projekt będzie dopięty, przedstawiony i wprowadzony. Generalnie można powiedzieć, że ci, którzy najmniej zarabiają i procentowo najwięcej muszą płacić za energię, będą tymi ulgami obejmowani - powiedział w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma - Dziewiąta" Naimski, cytowany przez portal wpolityce.pl.

Dopytywany o to, jaki procent Polaków obejmą rekompensaty, Naimski odpowiedział, że zbierane są dane dotyczące tego „ile osób zostanie objętych pomocą państwa”.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Składka zdrowotna uderzy w najbogatszych?

Twój portfel

Służba zdrowia ma dostać dodatkowe pieniądze. Zapłacą bogaci i przedsiębiorcy

Czytaj więcej >
Opłata reprograficzna przyniesie podwyżki. O jakich kwotach mowa?

Twój portfel

Opłata reprograficzna. Za elektronikę zapłacimy o kilka proc. więcej

Czytaj więcej >