Na ogrzewaniu można oszczędzać. Pod warunkiem, że pamięta się o kilku kwestiach
Ogrzewanie nie musi być kosztowne. Pod warunkiem, że zabezpieczysz okna
Ogrzewanie jest tym bardziej skuteczne, im bardziej uszczelnione są domowe okna. Odpowiednie zabezpieczenie okien pozwala zmniejszyć utratę ciepła zimą nawet o 25 proc.
Interia podaje, że samoregulacja okien to czynność niezbyt skomplikowana. Potrzebny do tego jest klucz imbusowy, którym należy dokręcić okucia w dolnym zawiasie skrzydła okiennego. Nie wolno robić tego za mocno, ponieważ mogą pojawić się problemy z domykaniem okien.
Jeżeli w dalszym ciągu czuć powiew z zewnątrz to należy wymienić uszczelki. W celu dobrania odpowiedniego zamiennika warto zabrać do sklepu przestarzałą uszczelkę. Przed wymianą należy zadbać o usunięcie kleju i brudu z ram okna oraz folii zabezpieczających z nowych uszczelek. Należy je wklejać w rowki montażowe na tyle wolno, aby nie pojawiły się wybrzuszenia. Po zakończeniu warto zamknąć okno na kilka godzin.
Efektywne ogrzewanie przekłada się na niższe koszty. Warto zainwestować w nowe urządzenia
Drugą prostą strategią, która pozwala obniżyć koszty, jest efektywne ogrzewanie. Zimą warto zrezygnować z ciężkich i ciemnych zasłon i firanek – promienie słoneczne odbijające się od okien mogą podnieść temperaturę wewnątrz nawet o kilka stopni.
Jednym z częstszych błędów jest zastawianie grzejników meblami. Aby ogrzewanie domu przynosiło wymierne rezultaty i nie rodziło zbyt wielkich wydatków to kaloryfery powinny być na stałe odsłonięte.
Osoby bardziej zdeterminowane do obniżenia kosztów mogą zamontować ekrany zagrzejnikowe, które odbijają ciepło i zwiększają jego emisję do środka pomieszczenia. Można postawić także na sterowniki czy regulatory temperatury. Te urządzenia pozwalają na zaprogramowanie intensywności pracy grzejników o danej godzinie. Dla przykładu można ustawić funkcję, która pozwala na automatyczne wyłączanie się kaloryferów, gdy domowników nie ma na miejscu. Warto ustawić powolne ogrzewanie domu tuż przed momentem powrotu.
1 . Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu 2 . ( https://wtv.pl/rolnik-szuka-zony-091120-mk-odcinek "Fani wściekli na produkcję "Rolnik szuka żony". Pokazali bohatera w okropnym stanie") 3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły
Sprawna instalacja warunkiem niezbędnym
Ogrzewanie zależy przede wszystkim od instalacji. Dlatego też trzecią ważną czynnością w okresie jesiennym jest sprawdzenie stanu kotła. Prawdopodobnie niezbędny będzie do tego specjalista – może okazać się, że trzeba przepłukać instalację. Tzw. odmulanie kotła pozwala na zwiększenie jego wydajności nawet o kilkanaście procent.
Bez pomocy fachowca można ocenić, czy kaloryfery nie są zapowietrzone. Samodzielne można sprawdzić również działanie wentylacji. Warto zadbać o regularne czyszczenie kominów i klatek wentylacyjnych, ponieważ niweluje to gromadzenie się nadmiernej wilgoci, która obniża temperaturę i wzmaga konieczność ogrzewania.
Ogrzewanie a wietrzenie. Częsty błąd w polskich mieszkaniach i domach
Czwarta czynność, która pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu, to wietrzenie pomieszczeń. Nagminnym błędem jest pozostawianie uchylonego okna na zbyt długo – prowadzi to wychłodzenia pokoju i zwiększa zużycie energii, a więc przekłada się na wyższe koszty ogrzewania.
Zamiast tego warto na kilkanaście minut otworzyć okno na oścież przy jednoczesnym zakręceniu kaloryferów, aby termostat nie odczuł nagłej i drastycznej zmiany temperatury. Dzięki temu można wpuścić do środka świeże powietrze i nie stracić ciepła, bo temperatura wyrównuje się dzięki ciepłu uwalniającym się ze ścian.