BiznesINFO.pl
Ogrzewanie rejestrowane. Szykuje się specjalny rejestr.

pxhere

Ogrzewanie domu będziesz musiał wpisać w rejestr. Inaczej zapłacisz wysoką karę

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Od 1 lipca zarządcy i właściciele budynków będą musieli informować o źródłach ogrzewania w specjalnym rejestrze. Rząd przewiduje nagrodę dla pilnych obywateli oraz karę dla niesubordynowanych. Co jest stawką w pierwszym i drugim przypadku?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak będzie nazywał się rejestr

  • Jakie zostały przewidziane kary i za co można je otrzymać

  • Jaką nagrodę oferuje rząd

Ogrzewanie rejestrowane

Za sprawą Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) każdy zarządca lub właściciel nieruchomości będzie musiał poinformować o źródłach ogrzewania budynku. Tworzenie systemu ruszyło, a pierwsi śmiałkowie deklaracje złożą już 1 lipca br.

Docelowo planowane jest przyjęcie 5 mln deklaracji, jednak niewykluczone jest, że będzie ich więcej. Portal Forsal informuje, że będą możliwe dwa formularze do wypełnienia: dla budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

- Uruchamiamy od połowy 2021 roku mechanizm składania deklaracji o źródle niskoemisyjnego ciepła, co przyczyni się do realizacji ambitnych planów walki ze smogiem w całej Polsce - mówiła na konferencji Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, cytowana przez money.pl.

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów wskazuje, że rejestr ogrzewania i spalania paliw obejmie źrodła do 1 MW, które teraz nie wymagają zgody ani zgłoszenia. Nie ma znaczenia, czy źródło ogrzewania znajduje się w domu, czy magazynie - jego właściciele i zarządcy muszą zgłosić wszelkie kopciuchy, piece węglowe, kotły, czy piece gazowe.

Ogrzewanie karane i nagradzane

- Będzie to jednolity system gromadzenia danych na poziomie całej Polski - odchodzimy od rozproszonych baz danych w gminach. Na podstawie zebranych informacji będziemy wspierać działania lokalnych samorządów - dodała Cabańska.

Dane z CEEB mają posłużyć w przyszłości do przygotowania budynków do termomodernizacji. Dzięki temu rząd chce uniknąć kilkukrotnego dofinansowywania tej samej instalacji termomodernizacyjnej. Co więcej, dla najbardziej ubogich energetycznie przewidziane są dofinansowania. "Mogą oni liczyć, że ich rachunki za ogrzewanie radykalnie spadną, bo państwo i gmina sfinansują niemal w całości termomodernizację domu i wymianę tzw. kopciucha na nowoczesny kocioł grzewczy" - pisze portal terazkrosno.pl.

Na tych, którzy nie złożą dokumentów w terminie czekają kary. Początkowo może być to mandat w wysokości 500 zł, ale w przypadku odmowy jego przyjęcia sprawa trafi do sądu. Wówczas kara może być nawet dziesięciokrotnie wyższa.

Deklaracje można składać w formie elektronicznej za pomocą profilu zaufanego. Wykluczeni cyfrowo mogą dokumenty złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Po co musimy "spowiadać się" z ogrzewania?

"Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której każda gmina w Polsce będzie mogła podejmować odpowiednie działania na rzecz poprawy jakości powietrza" - napisano na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Powietrze w Polsce jest dramatyczne. Ostatnia zima wywindowała stolicę Polski, Warszawę, na jedno z czołowych miejsc w rankingu zanieczyszczonego powietrza. Co więcej, mieszkańcy stolicy również bardzo często skarżą się na to, że w mieście "nie ma czym oddychać".

Podobne artykuły

Rachunki za ogrzewanie będą wyższe. Wszystko przez srogą zimę.

Twój portfel

Woda będzie droższa. Kolejna podwyżka po prądzie

Czytaj więcej >
Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >