BiznesINFO.pl Energetyka Olbrzymie kolejki po węgiel na Śląsku, sytuacja jest katastrofalna. Braki surowca są olbrzymie
flickr

Olbrzymie kolejki po węgiel na Śląsku, sytuacja jest katastrofalna. Braki surowca są olbrzymie

30 maja 2022
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Sceny rodem z PRL, pod kopalnią w Rybniku został powołany komitet kolejkowy. Ludzie ustawiają się w kolejce po węgiel. Jedni po to, aby go później drożej sprzedać, a drudzy by zaopatrzyć się przed jesienią. Cena za tonę ekogroszku w składach węgla przekracza już 3 tys. zł, a PGG sprzedaje go w cenie 1 tys. zł na tonę.

Przed kopalnią Chwałowice w Rybniku ustawiają się kolejki klientów, którzy próbują nabyć węgiel, donosi dzisiejszy "Fakt". Sytuacja jest o tyle trudna, że sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej oferuje węgiel trzykrotnie tańszy niż w składach, przez co rozchodzi się momentalnie, gdy tylko zostanie wystawiony na sprzedaż. Wiele osób próbuje więc kupić węgiel bezpośrednio z kopalni i także muszą czekać w kolejkach.

Kopalnie nie dają rady z produkcją węgla

Chociaż PGG zapewnia, że sukcesywnie będzie zwiększał ilość węgla udostępnianego klientom indywidualnym, przy okazji zwiększając ogólne wydobycie surowca, to prezes Rogala nie ukrywa, że nie będzie to łatwy i szybki proces.

Więcej o słowach Tomasza Rogali w artykule poniżej, pod linkiem dalsza część artykułu:

W 2022 r. PGG planuje zwiększyć wydobycie węgla o 1 mln ton , podaje business insider. To daje większe szanse na zrobienie zapasów przed zimą przez wielu Polaków. Biorąc pod uwagę brak rosyjskiego węgla i nawet jeżeli uda się szybko znaleźć inne źródło węgla, to import będzie zapewne droższy, niż z Rosji. Ceny węgla prawdopodobnie będą więc nadal wysokie, choć mogą przynajmniej przestać rosnąć.

Na horyzoncie pojawia się węgiel z Kolumbii, Botswany, Australii, Kanady czy USA. Ze wszystkich tych krajów surowiec będzie jednak prawdopodobnie droższy niż z Rosji. Niektóre kierunki mogą się jednak okazać tańsze, niż produkcja węgla rodzimego. Póki co jednak rząd nie ogłosił podpisania umów na transport surowca z żadnym z krajów, musimy więc opierać się na krajowych zasobach.

Węgiel sprzedawany przez PGG po cenie wydobycia

PGG należące do Skarbu Państwa stara się zapewnić węgiel jak największej liczbie Polaków w cenie możliwie najniższej. Z tego powodu węgiel sprzedawany przez PGG na stronie internetowej ma cenę, która pokrywa jedynie koszty wydobycia , grupa właściwie nie czerpie z niego zysków.

Sytuacja, w której oferta PGG jest więc tańsza trzykrotnie od ceny węgla w składach, którego i tak często brakuje powoduje, że sklep internetowy grupy jest wciąż oblegany.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat