Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Opłata produktowa winduje ceny. Herbata i piwo droższe o złotówkę
Radosław Święcki
Radosław Święcki 05.04.2021 02:00

Opłata produktowa winduje ceny. Herbata i piwo droższe o złotówkę

Opłata produktowa spowoduje wzrost cen popularnych produktów
BiznesInfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest opłata produktowa

  • Dlaczego przyczyni się do wzrostu cen popularnych produktów

  • Kiedy opłata może wejść w życie

Opłata produktowa spowoduje wzrost cen m.in. herbaty i kawy

Tuż przed świętami na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Czym jest wspomniana opłata produktowa? To rodzaj ekologicznej opłaty, która pojawiła się w Polsce w 2014 roku. Projekt autorstwa resortu klimatu i środowiska zakłada, że jej maksymalna stawka ma wynieść 1 zł. O tym kto będzie musiał ją ponieść za chwilę.

Należy podkreślić, że zaprezentowany 1 kwietnia projekt ustawy ma wdrożyć dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z czerwca 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Jak zauważa Gazeta.pl, chodzi m.in. o kubeczki, sztućce, talerze, słomki mieszadełka, czy patyczki do uszu.

W jaki sposób zmniejszyć wpływ tychże produktów? Sprawić, by konsumenci rzadziej ich używali. Jak to zrobić? Uderzając w ich portfele. Stąd wprowadzenie opłaty produktowej.

Będą z nią mieli do czynienia chociażby ci, którzy zamówią kawę, herbatę czy piwo w jednorazowym i plastikowym opakowaniu. Opłata w związku z takim a nie innym opakowaniem zostanie doliczona do rachunku za napój.

[EMBED-11]

- Opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku – napisano w projekcie ustawy, którego treść przytacza Gazeta.pl.

Zapewnienie konsumentom alternatywy w postaci materiałów lub produktów wielokrotnego użytku będzie leżało po stronie właścicieli lokali.

Środki zebrane w związku z wprowadzeniem opłaty produktowej mają zostać przeznaczone na gospodarowanie plastikowymi opłatami. Z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że przychody z nowej opłaty mają wynieść 21 mln zł.

Kolejna opłata

Z informacji Money.pl wynika, że ustawa przygotowana przez resort ma wejść w życie w lipcu tego roku.

Opłata produktowa, która będzie doliczana do rachunków popularnych produktów będzie kolejną opłatą, która wielu z nas uderzy po kieszeni. Tylko w ostatnim czasie weszła w życie opłata mocowa, która przyczyniła się do wzrostu cen prądu, czy opłata cukrowa, która spowodowała wzrost cen popularnych napojów słodzonych i jak pokazują dane chociażby agencji CMR wpłyneła na spadek sprzedaży tychże produktów.

Tagi: Opłata Zakupy