BiznesINFO.pl
Opłata produktowa spowoduje wzrost cen popularnych produktów

BiznesInfo

Opłata produktowa winduje ceny. Herbata i piwo droższe o złotówkę

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku wejdzie w życie tzw. opłata produktowa, znana również jako opłata ekologiczna. Wywinduje ona ceny takich popularnych produktów jak choćby herbata, kawa czy piwo. Sprawdźcie dlaczego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest opłata produktowa

  • Dlaczego przyczyni się do wzrostu cen popularnych produktów

  • Kiedy opłata może wejść w życie

Opłata produktowa spowoduje wzrost cen m.in. herbaty i kawy

Tuż przed świętami na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Czym jest wspomniana opłata produktowa? To rodzaj ekologicznej opłaty, która pojawiła się w Polsce w 2014 roku. Projekt autorstwa resortu klimatu i środowiska zakłada, że jej maksymalna stawka ma wynieść 1 zł. O tym kto będzie musiał ją ponieść za chwilę.

Należy podkreślić, że zaprezentowany 1 kwietnia projekt ustawy ma wdrożyć dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z czerwca 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Jak zauważa Gazeta.pl, chodzi m.in. o kubeczki, sztućce, talerze, słomki mieszadełka, czy patyczki do uszu.

W jaki sposób zmniejszyć wpływ tychże produktów? Sprawić, by konsumenci rzadziej ich używali. Jak to zrobić? Uderzając w ich portfele. Stąd wprowadzenie opłaty produktowej.

Będą z nią mieli do czynienia chociażby ci, którzy zamówią kawę, herbatę czy piwo w jednorazowym i plastikowym opakowaniu. Opłata w związku z takim a nie innym opakowaniem zostanie doliczona do rachunku za napój.

[EMBED-11]

- Opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku – napisano w projekcie ustawy, którego treść przytacza Gazeta.pl.

Zapewnienie konsumentom alternatywy w postaci materiałów lub produktów wielokrotnego użytku będzie leżało po stronie właścicieli lokali.

Środki zebrane w związku z wprowadzeniem opłaty produktowej mają zostać przeznaczone na gospodarowanie plastikowymi opłatami. Z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że przychody z nowej opłaty mają wynieść 21 mln zł.

Kolejna opłata

Z informacji Money.pl wynika, że ustawa przygotowana przez resort ma wejść w życie w lipcu tego roku.

Opłata produktowa, która będzie doliczana do rachunków popularnych produktów będzie kolejną opłatą, która wielu z nas uderzy po kieszeni. Tylko w ostatnim czasie weszła w życie opłata mocowa, która przyczyniła się do wzrostu cen prądu, czy opłata cukrowa, która spowodowała wzrost cen popularnych napojów słodzonych i jak pokazują dane chociażby agencji CMR wpłyneła na spadek sprzedaży tychże produktów.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >