Orlen i PGNiG dogadują procedurę połączenia. Powstaje megakoncern energetyczny
Zarządy PGNiG SA oraz PKN Orlen SA podpisały plan połączenia spółek. Aby go sfinalizować, potrzebna jest już tylko zgoda akcjonariuszy.
Porozumienie z PGNiG
29 lipca br. spółki ustaliły plan połączenia przez przejęcie. Określony został parytet wymiany akcji.
"Zgodnie z Planem Połączenia akcjonariuszom PGNiG, w zamian za posiadane przez nich akcje PGNiG, zostaną przyznane w związku z Połączeniem Akcje Połączeniowe w następującym stosunku: 0,0925 akcji PKN ORLEN : 1 akcja PGNiG ("Parytet Wymiany Akcji"). Przez powyższe należy rozumieć, że w zamian za 1 (jedną) akcję PGNiG jej akcjonariusze otrzymają 0,0925 Akcji Połączeniowej, przy czym liczba przyznanych Akcji Połączeniowych stanowić będzie liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki Akcji Połączeniowych wynikające z zastosowania Parytetu Wymiany Akcji akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w Planie Połączenia" - poinformował Orlen.
Lider sektora energetycznego
PKN Orlen połączył się już z Lotosem. PKN Orlen zgłosił zamiar połączenia również z PGNiG do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów już w 2021 roku. We wniosku opisano strony oraz założenia transakcji przejęcia PGNiG.
Jak podkreślała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak, połączenie tych spółek w jeden koncern pozwala zyskać nową pozycję negocjacyjną podczas zakupu surowców czy wejścia na międzynarodowy rynek obrotu paliwami i energią.
"Warunkiem transakcji jest zgoda akcjonariuszy obydwu spółek. Silny koncern multienergetyczny to możliwość realizacji inwestycji kluczowych dla bezpieczeństwa i niezależności surowcowej Polski" - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Orlen przewiduje, że połączenie spółek nastąpi w październiku-listopadzie br.