Orlen może skontaktować się i z tobą. Miej się na baczności, tak polują oszuści
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Oszusci podszywają się pod PKN Orlen
-
Jak wygląda ich sposób działania
-
Jak zorientować się, że ktoś chce nas oszukać
Oszustwo „na Orlen”
Nie ma tygodnia byśmy nie informowali o oszustwach „na wnuczka”, czy „na policjanta”. W ostatnim czasie mamy do czynienia również z przestępcami podszywającymi się pod banki, serwisy aukcyjne czy znane instytucje. Teraz oszuści wzięli na celownik PKN Orlen.
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) wydał na Twitterze ostrzeżenie przed oszustami, którzy założyli stronę internetową, gdzie oferują fałszywe inwestycje, podszywając się pod markę paliwowego giganta.
- Ostrzegamy przed stroną z fałszywymi inwestycjami, która podszywa się pod markę PKN Orlen. Nie dajcie się skusić obietnicami szybkich i wysokich zarobków bez ryzyka. Nigdy nie podawajcie oszustom swoich danych na podobnych stronach! – czytamy w komunikacie CSIRT KNF na Twitterze.
Fałszywa strona to jak podano w komunikacie - hxxps://orlinwestpl[.]pw.
Na czym konkretnie polega oszustwo? Jak wyjaśnia cytowany przez tvn24.pl Paweł Piekutowski z CSIRT KNF przestępcy naciągają potencjalne ofiary na „fałszywe inwestycje w handel gazem i ropą", obiecując ogromne zyski. Piekutowski podkreśla, że poza fałszywą stroną internetową oszuści stworzyli również fałszywy fanpage w mediach społecznościowych.
Pod koniec marca CSIRT KNF ostrzegał na Twitterze przed oszustami podszywającymi się pod policję, którzy „rozsyłają SMS-y z linkiem do fałszywych płatności w celu uregulowania należności za nieistniejący mandat”. Celem przestępców jest wyłudzenie haseł do bankowości internetowej.
KNF radzi jak ustrzec się przed oszustami
Jak wspomniano, oszuści coraz częściej podszywają się pod znane instytucje, mające nadać im rys wiarygodności. Wśród tych instytucji jest m.in. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). W związku z tym Komisja uruchomiła kampanię „UWAGA! CYBEROSZUST”, mającą na celu wskazanie, jakie mechanizmy wykorzystują oszuści w procederze wyłudzania pieniędzy m.in. przy transakcjach pośrednictwa wymiany kryptowalut czy przy fałszywych działaniach podejmowanych rzekomo przez KNF lub UKNF.
- Oszuści powołując się na sfałszowane dokumenty lub na działanie na zlecenie Urzędu KNF próbują się uwiarygodnić, dlatego głównym celem kampanii jest uświadomienie klientom sektora finansowego zagrożeń i ryzyka – czytamy w komunikacie KNF.
Komisja podkreśla w komunikacie, że nigdy nie uczestniczy ani nie pośredniczy w realizacji transakcji finansowych pomiędzy klientem a instytucją finansową; nie upoważnia nikogo (firm, osób itp.) do reprezentowania KNF ani UKNF, ani nie weryfikuje kosztów produktów, usług, czy też badania jakości obsługi klientów, a także nie pobiera żadnych opłat za udzielanie pożyczek przez podmioty prywatne i nie zajmuje się egzekwowaniem kosztów, podatków, opłat za certyfikaty oraz innych fałszywych działań wymyślanych przez oszustów.