Orlen pomoże ominąć zakaz handlu. Na współpracę zdecydowała się już pierwsza sieć
Orlen wyciąga pomocną dłoń do sieciówek, dla których zakaz handlu stanowi poważne ograniczenie. Placówki, które nawiążą współpracę z kontrolowanym przez giganta paliwowego Ruchem mogą bez przeszkód prowadzić sprzedaż w niedziele niehandlowe. Jedna sieć już korzysta z tej możliwości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Która sieciówka jako pierwsza ominęła zakaz handlu
W jaki sposób Orlen umożliwia sklepom handlowanie w niedziele
Która sieć zdecydowała się na współpracę z Ruchem
Zakaz handlu nie musi być uciążliwy. Orlen zachęca do współpracy
Orlen postanowił skorzystać ze strategii omijania zakazu handlu, którą od lat realizuje Żabka. Dzięki współpracy z firmą PointPack poszczególne oddziały sieciówki zyskały status placówek pocztowych. Ustawa, która wprowadziła zakaz handlu, zakłada, że tego typu obiekty mogą bez przeszkód prowadzić sprzedaż nawet w niedziele niehandlowe.
W ostatnim czasie z tego wyjątku postanowiły zrobić użytek także inne sieci np. Intermarche czy Topaz. Kolejne sklepy może przyciągnąć oferta, którą przygotował Orlen.
Wiadomości Handlowe donoszą, że kontrolowany przez Orlen Ruch oferuje partnerstwo, dzięki któremu zakaz handlu staje się fikcją. Z ustaleń portalu wynika, że współpracę z Ruchem nawiązało kilkadziesiąt spośród 280 sklepów Polomarket.
Coraz więcej chętnych do omijania zakazu handlu
Jednak Orlen nie ogranicza się do jednej sieciówki i zachęca kolejne sklepy do współpracy. Z ustaleń Wiadomości Handlowych wynika, że zainteresowanie jest dość spore.
- Ze względu na dynamiczny rozwój świadczonych usług, planuje nawiązywać współpracę z kolejnymi podmiotami - tłumaczyli przedstawiciele Biura Prasowego PKN Orlen. Obecnie w ramach usługi „Paczki w ruchu” działa ponad 4,6 tys. punktów, a więc przestrzeń do rozwoju jest ogromna.
Biuro Prasowe PKN Orlen podkreśla, że decyzje partnerów są „w pełni autonomiczne”. Wszystkie dotychczasowe kontrole przeprowadzone przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy w punktach partnerów Ruchu nie ujawniły „żadnych nieprawidłowości”.
Warto odnotować, że sam Orlen nie jest objęty zakazem handlu, ponieważ stacje paliw również zostały ujęte w ustawowym katalogu wyjątków. Biuro Prasowe PKN Orlen nie ustosunkowało się do pytania, czy nie widzi problemu w tym, że ułatwia konkurencji omijanie zakazu handlu.
Orlen z ambitnymi planami
Orlen przejął kontrolę nad Ruchem w listopadzie 2020 r. - Możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom - przekonywał już po zakończeniu transakcji prezes koncernu Daniel Obajtek. Orlen posiada 65 proc. akcji Ruchu. Pozostałymi akcjonariuszami są Alior Bank, PZU i PZU Życie.
W lutym 2021 r. Orlen zaprezentował nową koncepcję rozwoju przejętego Ruchu. Koncern paliwowy zapowiada utworzenie punktów „Orlen w Ruchu”. Do końca tego roku ma powstać 60 tego typu placówek, a za pięć lat będzie ich już 900. „Orlen w Ruchu” to format, który ma łączyć w jednym miejscu sprzedaż prasy i innych produktów z przestrzenią gastronomiczną.
Poza tym koncern rusza z usługą „Orlen paczka”. Do końca tego roku segment usług kurierskich będzie posiadał 5,5 tys. stanowisk do odbioru przesyłek, a w ciągu pięciu lat - aż 10 tys. i stanie się poważną konkurencją dla „paczkowego” lidera - InPostu.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]