Powstanie nowe ekologiczne osiedle. Koszt budowy? Dwa miliardy złotych
Osiedle Nowy Wełnowiec będzie ekologiczną, wielofunkcyjną nową dzielnicą Katowic zapowiada EuroBuild. Osiedle powstaje w północnej części miasta, na terenach pohutniczych. Jak zapowiada serwis, szykuje się naprawdę nie lada rewolucja w projektowaniu nowych blokowisk. 56% terenu osiedla mają stanowić tereny zielone. Ruch samochodów ma zostać ograniczony do absolutnego minimum. Wygląda na to, że to koniec z popeerelowską manią wysyłania pieszych do podziemi, na nowym osiedlu to samochody mają się chować pod powierzchnię.
Osiedle może być eko
Osiedle ma kosztować ponad 2 miliardy złotych. Jak to wpłynie na cenę mieszkań? Przyglądamy się inwestycji, która realizowana będzie w kwartale między aleją Korfantego, a ulicą Konduktorską. Obszar osiedla to aż 25 hektarów powierzchni. Zostanie on całkowicie odmieniony. Zapuszczone poprzemysłowe tereny będę rekultywowane i rewitalizowane. Inwestor zapewnia, że tereny będą przywrócone miastu i mieszkańcom, donosi EuroBuild.
Osiedle planowane jest na około 270 tysięcy metrów kwadratowych naziemnej powierzchni użytkowej - najwięcej zajmą, oczywiście, mieszkania - szacunkowo będzie to 57% terenu. Na nowym osiedlu znajdzie się także miejsce do pracy, pod biura przeznaczone zostanie 11% powierzchni. Mieszkańcy i pracownicy Nowego Wełnowca będą mogli wyskoczyć na zakupy do znajdujących się na osiedlu sklepów i pasaży - zarezerwowano na to 15% terenu inwestycyjnego. Zaplanowano także miejsce na działalność artystyczną i kulturalną - powstaną m.in. kina, szkoły, przedszkole i żłobek.
Tak dla pieszych, nie dla samochodów. Rewolucyjne osiedle
Osiedle zaplanowane jest na nieco ponad 3 tysiące mieszkań, pokoi hotelowych oraz studenckich. Autorem koncepcji Nowego Wełnowca jest pracownia Jems Architekci. W projekt zaangażowanych jest szereg firm. Jak podają eksperci z EuroBuild, na osiedlu ma zostać praktycznie całkowicie wyeliminowany ruch samochodowy - pozwoli to na zachowanie bezpieczeństwa, a także w końcu mieszkańcy i pracownicy będą mogli swobodnie poruszać się po terenach zielonych. Dla zmotoryzowanych zostanie wybudowany podziemny parking na 5,5 tysiąca samochodów, a także całe labirynty podziemnych ulic i dojazdów.
Wstępny szacunki nowego katowickiego osiedla mówią o kosztach rzędu 2 miliardów złotych. Spółka wystosowała wniosek o kredyt bankowy na sfinansowanie inwestycji oraz opracowanie projektów: budowlanego i wykonawczego. Budowa ma odbywać się w 7 etapach inwestycyjnych. Trzymamy kciuki za powodzenie budowy. Nowe osiedle byłoby rewolucją na polskim rynku budowlanym. Koncepcja jest całkowicie przemyślana - zakłada budowę wszystkie co niezbędne - mieszkań, żłobków, szkół, kin, terenów handlowych, ale także biur, w których będą pracowali mieszkańcy. Nowa dzielnica zrywa także ze wstydliwym polskim trendem "miast dla samochodów".