BiznesINFO.pl Energetyka Oszczędzanie energii. W urzędach zimno i ciemno
East News

Oszczędzanie energii. W urzędach zimno i ciemno

29 listopada 2022
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Administracja publiczna i samorządowa musi oszczędzać energię. “Rzeczpospolita” sprawdziła, jak urzędy i instytucje radzą sobie z tym zadaniem.

W urzędach ciemno i zimno

Od 1 października administracja publiczna i samorządowa musi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 10 proc. w stosunku do 2019 roku. Obowiązek ten będzie nadzorować Urząd Regulacji Energetyki. Za niedostosowanie się do wymogu grozi kara w wysokości nawet 20 tys. złotych .

"Kancelaria Premiera wyłączyła oświetlenie elewacji budynku i zmniejszyła oświetlenie w częściach wspólnych, a urzędników zobowiązała do stosowania nowych zasad pracy. To m.in. wyłączanie z prądu wszystkich urządzeń po zakończonej pracy, zakręcanie kaloryferów na czas dłuższej nieobecności, domykanie okien po pracy, wyłączenie klimatyzacji, załatwianie spraw drogą elektroniczną, drukowanie bez kolorów, a w słoneczne dni praca tylko przy dziennym świetle" - czytamy w “RP”.

Urzędy spełniają obowiązek i wprowadzają ograniczenia w zużyciu energii. W wielu gminach wyłączono oświetlenie ulic, parków i budynków.

"Chcąc być przykładem i wzorem dla innych instytucji publicznych, w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie wykręcono dwie trzecie żarówek , ograniczono ogrzewanie i zachęcono pracowników do oszczędzania energii. W Urzędzie pojawiły się również naklejki edukacyjne przy kaloryferach, wyłącznikach świateł, w toaletach sugerujące mieszkańcom i urzędnikom, w jaki sposób można oszczędzić energię" – poinformował PAP Marcin Kozielski, rzecznik prasowy urzędu.

W urzędach jest teraz zimno i ciemno. "Rzeczpospolita" przytacza przykład prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który całkowicie wyłączył kaloryfer w swoim gabinecie - w pomieszczeniu, w którym pracuje, ma około 14 stopni Celsjusza.

Odwołane imprezy sylwestrowe

Wiele miast zrezygnowało także z organizacji hucznych imprez sylwestrowych. Z tradycyjnego sylwestra zrezygnowały m.in. Warszawa, Kraków i Kołobrzeg. Przyczyną takiej decyzji są nie tylko ograniczenia dotyczące oszczędzania energii, ale również wysokie koszty dla samorządów - rachunki za energię elektryczną znacząco wzrosły w tym roku.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat