Oszukali co najmniej 300 osób. Policja przekazała dobre informacje
Gdański zarząd Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości poinformował o rozbiciu grupy przestępczej działającej w internecie. Za pośrednictwem serwisów sprzedażowych mieli dokonywać wyłudzeń z użyciem systemu BLIK. Wskutek ich działań pieniądze straciło co najmniej 300 osób.
Fałszywe oferty sprzedaży
Zatrzymanym 5 osobom Prokuratura Rejonowa w Tczewie przedstawiła łącznie 119 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonywania oszustw w internecie. Ich działalność polegała na publikowaniu w popularnych serwisach ogłoszeniowych ofert fałszywych ofert sprzedaży. Potencjalne ofiary przyciągały atrakcyjne ceny.
Kupujący decydowali się na opłacanie zakupów najpewniej poza systemami serwisów ogłoszeniowych, bowiem w użyciu były zarówno zwykłe przelewy bankowe, jak i kody BLIK. Zaraz po przekazaniu środków kontakt z fałszywymi sprzedawcami się urywał.
Otrzymałeś taki list? Zwiastuje złe wieści. Oszuści mogli wykraść twoje daneZatrzymani lider i kluczowi członkowie
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało, że oszuści używali złożonych mechanizmów anonimizacyjnych, które utrudniały wykrycie. Śledztwo w tej sprawie miało być szczególnie wymagające, jednak nie podano szczegółów sposobu, w jaki ujęto podejrzanych. Wobec wszystkich zatrzymanych zastosowano trzymiesięczny areszt tymczasowy.
W ocenie służb sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań. Wiadomo jednak, że wśród ujętych znalazł się lider grupy i jego kluczowi członkowie. Podczas zatrzymań CBZC zabezpieczyło dowody, które w ocenie policji świadczą o winie oskarżonych.
Zagrożenie w serwisach z ogłoszeniami
Działalność sprawców wyłudzeń to kolejny przykład działań cyberprzestępczych w obrębie serwisów ogłoszeniowych czy e-commerce’owych. Wykorzystanie systemu BLIK w oszustwach wskazuje, że osoby, które straciły pieniądze, porzuciły system płatności dla natywny serwisu. A to proszenie się o problemy – należy ignorować wszelkie zachęty do tego, by opłacać transakcję poza serwisami, na których publikowane były ogłoszenia.