Oszuści znaleźli skuteczny sposób na okradanie Polaków. Policja ostrzega przed aplikacją
Święta to nie jest okres, w którym oszuści wrzucają na luz tak jak reszta społeczeństwa. Przeciwnie - cały czas udoskonalają swoje metody. Policja ostrzega przed jedną nich, która zyskuje popularność. Chodzi o stosowanie aplikacji zdalnego pulpitu.
Przestępcy nie korzystają z okresu urlopowego. Jak informuje dolnośląska policja, jest wręcz przeciwnie. Aktywność oszustów nie maleje.
Codziennie Policja odbiera telefony od Polaków, do których oszuści już trafili. Niestety, ale najczęściej jest już “po sprawie”, gdy pieniądze zniknęły z kont ofiar.
Dzień dobry, mamy wspaniałą ofertę…
Jak działają wyłudzacze? Zwykle dzwonią pod losowy numer, podając się za pracownika banku lub inwestora. Pierwszym etapem jest przekonanie ofiary co do wiarygodności dzwoniącego.
Gdy już oszust zdobędzie zaufanie osoby po drugiej stronie telefonu, zaczyna “właściwą” część akcji. Według dolnośląskiej policji, prosi ofiarę o zainstalowanie na swoim komputerze aplikacji do obsługi pulpitu zdalnego i połączenie się z komputerem oszusta.
Po uzyskaniu połączenia przestępca prosi ofiarę o zalogowanie się na stronę banku. Gdy przed jego oczami ukaże się menu bankowości elektronicznej, może zrobić tak naprawdę co chce.
Najczęściej oszust prosi o przelanie pieniędzy na wyznaczone konto celem dokonania weryfikacji lub inwestycji. Gdy ofiara to zrobi, przestępca grzecznie kończy rozmowę i znika. Razem z pieniędzmi.
Policja: nie ignorować “czerwonych lampek”
Co zrobić, aby uniknąć przykrych konsekwencji i nie stracić pieniędzy? Dolnośląska policja prosi o szczególne zwracanie uwagi na tego typu telefony. Jeżeli osoba po drugiej stronie podaje się za pracownika banku, to należy samodzielnie skontaktować się z infolinią tegoż banku (należy ignorować wszystkie telefony z rzekomej infolinii).
Jeżeli zaś oferowane są nam inwestycje z szybkim zyskiem lub kredyt, to należy odmówić i rozmowę zakończyć. Absolutnie ostatnim ostrzeżeniem jest prośba o zainstalowanie aplikacji pulpitu zdalnego - później odwrotu już nie ma.