BiznesINFO.pl
Pakiet mieszkaniowy do zmiany

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rząd rozpoczyna prace nad tzw. rynkowym pakietem mieszkaniowym

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Pakiet mieszkaniowy już niebawem zostanie wzbogacony o nowe zapisy. Tym razem resort rozwoju, pracy i technologii postanowił pochylić się na rynkiem najmu. W planach jest rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców,

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany wprowadzi nowy pakiet mieszkaniowy

  • Kiedy zapisy wejdą w życie

  • Czym są Społeczne Agencje Najmu

Nowy pakiet mieszkaniowy na horyzoncie

Pakiet mieszkaniowy doczeka się kolejnej nowelizacji. We wtorek 9 marca rząd ma zająć się projektem autorstwa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT), który wprowadza wiele korzystnych zmian dla podmiotów działających na rynku najmu.

Wiceminister Anna Kornecka przyznała w rozmowie z PAP, że nowy pakiet mieszkaniowy ma stabilizować sytuację na rynku nieruchomości. - Zależy nam, by kolejna część rynkowego pakietu mieszkaniowego została uchwalona w marcu - oznajmiła wiceszefowa resortu.

Autorzy nowelizacji wskazują, że kolejna odsłona pakietu mieszkaniowego ma również niwelować niekorzystny wpływ ograniczeń administracyjnych wdrożonych z powodu pandemii, z którymi mierzy się rynek nieruchomości. MPRiT wskazuje, że tuż po nadejściu koronawirusa doszło do zmniejszenia popytu na najem długoterminowy.

Wśród przyczyn tego zjawiska wyróżniają odpływ pracowników z Ukrainy oraz studentów z dużych miast z uwagi na zamknięcie uczelni. Nie bez znaczenia był także lockdown poszczególnych sektorów gospodarki takich jak gastronomia czy branża eventowa, w których najczęściej pracują osoby młode. Inicjatorzy nowelizacji zwrócili także uwagę, że pandemia mocno uderzyła w turystykę, co przełożyło się na spadek zainteresowania najmem krótkoterminowym.

Rynkowy pakiet mieszkaniowy - rozwój SAN i rozszerzenie programu dopłat

Interia donosi, że jednym z głównych punktów nowego pakietu mieszkaniowego jest wprowadzenie pośrednictwa między właścicielami mieszkań a osobami fizycznymi o konkretnych kryteriach ekonomicznych i społecznych. „Formuła ta ma ułatwić zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych przez osoby o średnich i niższych dochodach”, czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy.

Co się zmieni? Przede wszystkim zasady zawierania i wypowiedzenia umów między podmiotami zaangażowanymi w system działania SAN (gminą, SAN, właścicielem lokalu mieszkalnego, najemcą lokalu mieszkalnego). Poza tym resort domaga się także modyfikacji w zakresie uchwał gminnych, w których wskazuje się m.in. kryteria uprawniające najemców do zawierania umów z SAN i zwolnień podatkowych dla właścicieli mieszkań. Pakiet mieszkaniowy ma zawierać również zasady korzystania przez najemców z dopłat do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start”.

Zdaniem resortu dzięki tym zmianom pakiet mieszkaniowy będzie stanowił niezbędne uzupełnienie innych działań rządu ukierunkowanych na „rozwój sektora mieszkań komunalnych i społecznych oraz incydentalną pomoc najemcom mającym problem z regularnym opłacaniem czynszu z powodu utraty części dochodów spowodowanej pandemią”. Autorzy projektu nowelizacji twierdzą, że wieloletnie umowy z właścicielami mieszkań wpływają na bezpieczeństwo i stabilność najmu, a nowy pakiet mieszkaniowy tylko poprawi kondycję rynku.

Portal bankier.pl podaje, że według projektu SAN-y mają specjalizować się w dzierżawie mieszkań, głównie dla osób fizycznych. Jeżeli w grę będzie wchodziła wieloletnia dzierżawa z gwarancją czynszu to będzie można negocjować obniżenie opłat. „Jak wskazują doświadczenia zagraniczne (i nieliczne polskie), obniżka może wynieść ok. 20 proc.”, czytamy w uzasadnieniu nowelizacji. Niewykluczone, że cięcia będą jeszcze większe, gdy pojawi się nadpodaż mieszkań.

Jak resort chce zachęcić właścicieli do wynajmowania lokali SAN-om? Poprzez zwolnienie dochodów z tego najmu z podatków dochodowych. Korzyści odniosą także najemcy - po spełnieniu wymogów będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu.

MRPiT stoi na stanowisku, że SAN-y są potrzebne zarówno z punktu widzenia społecznego, finansowego, jak i przestrzennego - wpływają bowiem na maksymalne wykorzystanie już istniejącej infrastruktury i zapobiegają rozproszeniu najemców o różnych możliwościach i statusie. „Dzięki ich działalności następuje zwiększenie dostępności mieszkań bez konieczności ponoszenia przez władze publiczne wydatków na budowę nowych obiektów (wskutek użytkowania mieszkań istniejących)”, czytamy w uzasadnieniu projektu nowego pakietu mieszkaniowego.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >