BiznesINFO.pl Praca Palenie – coraz bardziej uciążliwy nawyk w miejscu pracy
Canva

Palenie – coraz bardziej uciążliwy nawyk w miejscu pracy

22 marca 2022
Autor tekstu: redaktor redaktor

Czy wstydzimy się  zwracać uwagę osobom palącym w miejscu pracy, czy boimy się wzniecić konflikt? Jak sytuacja nałogowych palaczy zmieniła się w ostatnich latach?

Na mocy kolejnych przepisów wprowadzanych w Polsce, pozostaje nam coraz mniej miejsc, w których legalnie można palić papierosy. Do tej pory zakazano palenia m.in. w restauracjach i klubach (bez wydzielonej strefy dla palących), wielu miejscach publicznych, przystankach i pociągach. Dyskusyjne stało się także palenie papierosów na balkonach.

Do walki z paleniem papierosów włączono także obowiązek umieszczania na opakowaniach ostrzeżeń i zdjęć ukazujących typowe choroby palaczy.

Dlaczego palenie papierosów jest problemem?

Dla palacza nałóg palenia papierosów stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia. U osób uzależnionych od palenia papierosów zauważa się pogorszenie wyglądu i przebarwienia skóry, włosów i zębów. Kłopoty mają także osoby przebywające w towarzystwie palacza. Brzydki oddech, przesiąknięte dymem papierosowym ubrania lub częste wychodzenie do palarni to tylko jedne z najbardziej dokuczliwych przykładów. Ponadto palacze pozbawieni możliwości swobodnego i częstego palenia bywają drażliwi, rozkojarzeni i niecierpliwi. Osoby niepalące, które zamieszkują z palaczem często narażone są na negatywne skutki biernego palenia papierosów - wg raportu GIS z 2019 r. problem ten dotykał wówczas 6% Polaków*.

Chociaż podczas rozmów  kwalifikacyjnych i biznesowych nie powinno padać pytanie o uzależnienie od papierosów, trudno jest jednak ukryć ten nałóg, co w wielu branżach może zmniejszyć szansę palacza na pomyślny rezultat spotkania. W wielu ofertach pracy w branży gastronomicznej można przeczytać, że pracodawcy chcą  zatrudnić  niepalących managerów, kucharzy, kelnerów i barmanów.

Co mówią statystyki?

Biorąc pod uwagę statystyki*, w Polsce od 2017 roku liczba nałogowych palaczy zmniejszyła się.

„W 2019 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznaje się ponad jedna piąta Polaków – 21%.” W 2017 roku było to 24%.

Palenie papierosów a płeć: Jak czytamy w raporcie dla GIS: „ Odsetek palących mężczyzn wzrasta niemal proporcjonalnie wraz z wiekiem. Największy odsetek palących mężczyzn jednak obserwuje się wśród 40- latków (34%). Wśród kobiet największy odsetek palących regularnie zauważa się w grupie trzydziestolatek (36%) i w tej grupie wiekowej odsetek kobiet palących jest wyższy niż mężczyzn (26% wobec 24%).”

Palenie papierosów a wykształcenie: Jak czytamy w raporcie dla GIS: „ Najwyższy odsetek nałogowych palaczy jest w grupie posiadającej wykształcenie zasadnicze zawodowe (32% wśród mężczyzn, 26% wśród kobiet) oraz podstawowe – w tej grupie do palenia przyznaje się 22% mężczyzn oraz 22% kobiet. Najrzadziej nałogowo palą kobiety i mężczyźni z wykształceniem wyższym – odpowiednio 11% i 18%” .

Co ciekawe, wg raportu dla GIS,  paradoksalnie „im gorsza jest sytuacja materialna badanych, tym częściej deklarują oni regularne palenie papierosów.” Wydaje się to dziwne, biorąc pod uwagę ogromną ilość pieniędzy, jaka „idzie z dymem” przez nałóg.

Jak rzucić palenie i skutecznie zerwać z nałogiem?

Według raportu dla GIS, w 2019 roku zdecydowana większość palaczy wybierała papierosy tradycyjne.

co palą Polacy
co palą Polacy

Jak widać, zaledwie 1% ankietowanych deklarowało korzystanie z podgrzewaczy tytoniu. Aktualnie podgrzewacze są  łatwo dostępne i można powiedzieć, że zaczął panować zauważalny  trend przechodzenia z popularnych papierosów na alternatywy takie jak np. bardzo ostatnio popularny glo hyper. Producenci tego typu urządzeń wśród zalet swoich produktów wymieniają przede wszystkim brak dymu będącego niewygodnym i szkodliwym efektem spalania papierosa tradycyjnego i deklarują, że wraz z dymem znacząco zredukowane zostały szkodliwe substancje powstające podczas procesu spalania. Obserwując m.in. palarnie przed galeriami handlowymi można też zauważyć, że coraz więcej osób wapuje (od ang. vaping ) e-papierosy. Wychodzi na to, że nowoczesne rozwiązania powoli wypierają tradycyjną metodę palenia tytoniu.

Zmiana silnych przyzwyczajeń i przerzucenie się z palenia papierosów tradycyjnych na alternatywne metody dostarczania do organizmu nikotyny (plastry, gumy, podgrzewacze tytoniu, saszetki nikotynowe) może być pierwszym krokiem do całkowitego zerwania z nałogiem, podreperowania swojego zdrowia, poprawy wyglądu i relacji w pracy.

Źródło: https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/Postawy-Polak%C3%B3w-do-palenia-tytoniu_Raport-Kantar-Public-dla-GIS_2019.pdf

Obserwuj nas w
autor
redaktor redaktor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat