Panele fotowoltaiczne mogą się zapalić. Ekspert wyjaśnia dlaczego i jak można zapobiec zagrożeniu
Co pewien czas pojawiają się informacje o pożarach fotowoltaiki. Jednocześnie cały czas rośnie popularność paneli. Pożarów można uniknąć, jeśli zadba się o właściwą instalację i konserwację.
Pożary paneli fotowoltaicznych
Pożary paneli fotowoltaicznych zdarzają się rzadko, ale zwykle są to poważne przypadki. W informacji przesłanej przez Euros Energy czytamy, że najczęściej przyczyną pożarów były błędy popełnione podczas montażu systemów lub ich niewłaściwe utrzymanie.
— Najważniejszym elementem instalacji elektrycznej jest oryginalne złącze MC4, przez które przechodzi cała wyprodukowana energia. Jego przygotowanie do montażu dedykowanymi narzędziami gwarantuje bezpieczeństwo – wyjaśnia Michał Znój, Koordynator Działu Realizacji Instalacji Fotowoltaicznych w Euros Energy. – Nieprawdą jest, że złączki różnych producentów są kompatybilne. Łączenie elementów różnych producentów jest jednoznaczne z utratą gwarancji, wiąże się ze stratami energii i w znacznym stopniu przyczynia się do wystąpienia pożaru – dodaje.
Istotna właściwa konserwacja
Właściciel paneli słonecznych powinien regularnie sprawdzać stan swojej instalacji oraz zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości w jej działaniu. Aby zapewnić bezpieczne użytkowanie paneli, ważne jest utrzymywanie ich w czystości, usuwanie liści lub innych zanieczyszczeń, które mogą blokować przepływ powietrza i prowadzić do nadmiernego nagrzewania się paneli. Te zadania można wykonać samodzielnie.
Jednak sprawdzenie elementów elektrycznych instalacji, izolacji przewodów, stanu technicznego konstrukcji i mocowania wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego zaleca się skorzystanie z usług wykwalifikowanej osoby, która przeprowadzi tę kontrolę przynajmniej raz w roku .
Popularność fotowoltaiki w Polsce
Jak informowała pod koniec zeszłego roku minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, już 1,2 mln Polaków korzysta z instalacji fotowoltaicznych. Z kolei moc zainstalowanej fotowoltaiki wyniosła ponad 12 MW, co stanowi znaczący wzrost z porównaniu z danymi w grudniu 2021 roku, kiedy to całkowita moc zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki wyniosła 7681,4 MW.